Dnes nielen obyvatelia Štúrova považujú za samozrejmé, že kedykoľvek prejdú do blízkeho Ostrihomu na maďarskej strane. Pred pár rokmi to nebolo bežné. Ostrihom bol vo vedľajšej republike. Navyše, až do roku 1999 nebol dobudovaný most Márie Valérie. Výhodou je teda cestné spojenie i schengenský priestor. Starší obyvatelia mesta si dobre pamätajú,aký bol pohľad na nefunkčný most. Aj preto Juraj Himmler, šéf kultúrneho združenia Štúrova a okolia, prišiel s projektom Strážcov mosta. Stretol sa s ním aj Martin Jurčo, ktorému Juraj Himmler povedal o dejinách mosta aj o projekte.
Z dejín mosta Márie Valérie v Štúrove - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. S Jurajom Himmlerom, predsedom kultúrneho združenia Štúrova a okolia hovoríme o projekte Strážcov mosta. Most Márie Valérie je dlhý 509 metrov. Pôvodný most tam stál od roku 1895. Zničili ho počas 2. svetovej vojny ustupujúce nemecké vojská. V rieke z neho zostali len piliere a mostné polia od brehov na každej strane. Obyvatelia mesta zažili niekoľkokrát likvidáciu mosta – aj preto má projekt Strážcov mosta symbolický význam. Martin Jurčo sa viac dozvedel od Juraja Himmlera.
Z dejín mosta Márie Valérie v Štúrove - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Výsledok práce výtvarníčky z Taiwanu by mali predstaviť na tradičných Jesenných kultúrnych dňoch v Štúrove. Ešte jedna zaujímavosť: Organizujú tam aj takzvaný Akvafón. Dvaja umelci hrajú - jeden na štúrovskom, druhý na ostrihomskom brehu. Podujatie je ozvučené, takže ho dobre počuť. K ich hre je pripojený umelecký text. Jeho autorom je raz slovenský a raz maďarský autor.