4. apríla 1945 sa Bratislava zaradila k tým slovenským mestám, ktoré sa po rokoch vojny mohli nadýchnuť mierovej atmosféry. Ešte stále žijú medzi nami ľudia, ktorí si na prvé slobodné minúty v meste môžu zaspomínať. Je ich však stále menej, a nám ostatným zostanú len ich svedectvá a fotografie.
Vďaka nim však vieme, že 4. apríl 1945 bol v Bratislave príznačný rozkvitnutým orgovánom, ktorý často z vďaky vkladali Bratislavčania do rúk vojakom. O prelomovom dni v histórii nášho hlavného mesta sa Hana Michalčíková rozprávala s docentom Jozefom Bystrickým z Vojenského historického ústavu.
77. výročie oslobodenia Bratislavy I
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Aby sme dobre pochopili situáciu na začiatku apríla 1945 v dnešnom hlavne meste Slovenska, musíme sa trochu vrátiť späť. Veľké udalosti sa totiž v tomto smere odohrávali už v marci. Nemci odvážali z Bratislavy zariadenia z fabrík a odviezli aj lode do Rakúska. Posledný transport politických väzňov išiel z Bratislavy 31. marca, a rovnako v tento deň odišla aj vláda. Najskôr do Holíča, potom do Rakúska.
Dôležité však bolo, že Mestské zastupiteľstvo, ktoré riadilo život v meste fungovalo naďalej. Hana Michalčíková sa na tému prvého slobodného dňa mesta na Dunaji aj ďalej rozprávala s docentom Jozefom Bystrickým z Vojenského historického ústavu.
77. výročie oslobodenia Bratislavy II
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pred 77 rokmi zažila Bratislava prvý mierový deň po ťažkých bojoch v druhej svetovej vojne. V bojoch o Bratislavu prišlo o život 742 vojakov Červenej armády, 470 Nemcov a Maďarov, ktorí sa v meste bránili a 121 civilistov. O pamätnom dni pre Bratislavu sa Hana Michalčíková rozprávala s historikom docentom Jozefom Bytrickým z Vojenského historického ústavu.