Možno by sme mohli použiť minulý čas, aj keď sme v našom poznávaní za jeden a pol mesiaca urobili dlhší krok. Stále sa však môžeme pýtať, čím to je, že o Ukrajine, o našom susednom štáte vieme toho tak málo. Prečo si o dejinách tohto štátu nedokážeme urobiť vlastný obraz a na jeho základe aj vlastný úsudok o súčasnom dianí?
Iste, za niečo môžeme viniť aj naše školské vedomosti, ale vo veľkej miere aj náš povrchný záujem o štát, s ktorým máme spoločné hranice. V nasledujúcich minútach pootvoríme dvere do histórie krajiny, ktorá si hrdo hovorí Ukrajina. Hana Michalčíková sa jej dejiny vybrala spoznávať s docentom Michalom Šmigeľom z Katedry histórie Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Dejiny Ukrajiny I
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Keď Ukrajinci hľadali v období národného obrodenia, rovnako ako ostatné národy v Európe, svoje symboly, našli jeden odkaz na starú kultúru ľudí, ktorí si môžu hovoriť pra- Ukrajinci. Aj to dosvedčuje, že pokiaľ sa niekde Slovanstvo začalo, pokiaľ sa dá o tom hovoriť v archeologickom a etnografickom zmysle, tak to mohlo byť na území dnešnej Ukrajiny, zhruba medzi Vislou a Dneprom.
Aj preto sa Hana Michalčíková v ďalšej časti rozhovoru o dejinách Ukrajiny pýtala docenta Vladimníra Šmigeľa z Katedry histórie Univerzity Mateja Bela práve na tento zaujímavý symbol.
Dejiny Ukrajiny II
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Míľnikov v novodobej histórii Ukrajiny bolo veľa. K najsmutnejším patrí obrovský hladomor počas vlády Stalina v tridsiatych rokoch, keď na Ukrajine zahynulo niekoľko miliónov ľudí, a vojna z februára tohto roku, ktorá spôsobila najväčšiu utečeneckú krízu v Európe.