Profesor Vladimír Haviar, dlhoročný prednosta II. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, patril medzi popredné osobnosti československej kardiológie a internej medicíny. Jeho kniha Srdce ťa varuje zmenila pohľad na vznik a formy liečenia srdcových chorôb. Považuje sa za otca modernej slovenskej i československej kardiológie, ktorý určil jej povojnový vývoj. Podieľal sa aj na prvej transplantácii srdca v socialistických krajinách. Viac nám povie Michal Herceg.
Spomíname na priekopníka slovenskej kardiochirurgie profesora Vladimíra Haviara Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Výrazom ocenenia odbornej práce Vladimíra Haviara bolo jeho menovanie za čestného experta Svetovej zdravotníckej organizácie pre rehabilitáciu v kardiológii v roku 1966. V tejto funkcii zotrval do roku 1971, kedy mu činnosť z politických dôvodov znemožnili.
Aj napriek krátkemu času podstatne prispel k rozvoju rehabilitácie po infarkte myokardu na svete.
No a ešte pripomeniem, že na priečelí budovy bývalej Evanjelickej nemocnice v Bratislave na Palisádach nájdeme pamätnú tabuľu venovanú Vladimírovi Haviarovi.