V týchto dňoch patria k najnavštevovanejším a snáď aj najkrajším miestam na Slovensku. Žiaria množstvom svetiel sviečok a jesenných farieb chryzantém...
Na cintoríny chodíme najmä kvôli svojim blízkym, ale tieto oázy pokoja a spomienok sú aj unikátnymi miestami, z ktorých sa dá čítať malá aj veľká história.
Čítať najskôr osobnú históriu človeka na mieste jeho posledného odpočinku vás pozýva Tatiana Šušková spolu s architektkou Jarmilou Lalkovou, ktorá sa dlhé roky zaoberala problematikou historických cintorínov ako súčasti kultúrneho dedičstva na Fakulte architektúry STU v Bratislave.
Čo nám náhrobné kamene hovoria o histórii človeka a cintorín o histórii mesta? I.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Aj keď v živote možno nie, na cintoríne sme si všetci rovní...
Hoci tam ležia vedľa seba obyvatelia miest a obcí, bez ohľadu na ich bývalé spoločenské postavenie, odlišné názory, náboženstvo či osobný úspech dokážeme aj zo samotného usporiadania cintorína vyčítať veľa aj o histórii samotnej komunity, ktorej slúži.
Tatiane Šuškovej povedala viac doc. Jarmila Lalková, ktorá sa venovala výskumu historických cintorínov a nekropolnej architektúry.
Čo nám náhrobné kamene hovoria o histórii človeka a cintorín o histórii mesta? II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Po cintorínoch, ktoré majú v týchto dňoch, vďaka spomínaniu na našich zosnulých, jedinečnú atmosféru sme sa poprechádzali s Tatianou Šuškovou a docentkou Jarmilou Lalkovou, ktorá sa dlhé roky zaoberala problematikou historických cintorínov ako súčasti kultúrneho dedičstva na Ústave dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok na Fakulte architektúry STU v Bratislave.