V posledných desaťročiach sa stali veľmi obľúbenými fotografie či pohľadnice slovenských miest. Trnava tam svojou fotogenickosťou patrí. Vyšlo aj niekoľko publikácií na túto tému. Celkom nová je však téma trnavských fotoateliérov. Stala sa námetom pre kurátorku Západoslovenského múzea v Trnave Simonu Jurčovú. Skúmala fotografické aktivity nielen cez prizmu muzeálneho depozitára. Kniha Trnavské fotoateliéry vyšla aj vďaka Fondu na podporu umenia. Mapuje mená fotografov a názvy fotoateliérov v období rokov 1860 – 1950. Martin Jurčo sa Simony Jurčovej opýtal aj na to, kedy začal v Trnave existovať prvý fotoateliér.
Trnavské fotoateliéry 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ak chcete zažiť časy s atmosférou konca 19. a prvej polovice 20. storočia, stačí si prelistovať knihu Simony Jurčovej o trnavských fotoateliéroch. V tamojšom Západoslovenskom múzeu v Trnave sa zachovali desiatky zaujímavých fotografií rodín, i portrétov s neopakovateľnou atmosférou. Celé rodiny alebo dámy v ladných pózach ako z čiernobielych filmov s neodmysliteľnou dekoráciou. Martin Jurčo sa Simony Jurčovej opýtal aj na to – ako odlišovala produkciu 33 fotografov trnavských fotoateliérov.
Trnavské fotoateliéry 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hovorili sme o zaujímavej téme – kurátorka Západoslovenského múzea v Trnave spracovala fond fotografií trnavských fotoateliérov. Dnes ich nájdete aj v knihe s podtitulom Medzi remeslom a umením.