Bratislava na vode

Bratislava na vode

Dunaj, Karloveské rameno, Mokrý potok, Suchá Vydrica, Račiansky kanál, Kuchajda, Štrkovecké jazero, Malý aj Veľký Draždiak – koľko vody máme v našom meste?

Dnes hovoríme o tom, že rieka v meste je výrazným mestotvorným prvkom...
Platí to však aj o minulosti – pokiaľ sa nepodarilo spútať tok Dunaja – robil si – nadnesene povedané – s územím mesta čo chcel.

Až do začiatku 18. storočia vytváral na území dnešnej Bratislavy rozvetvený systém meandrujúcich ramien a ostrovov, ktoré boli vďaka toku rieky v neustálom pohybe a dali mená mnohým častiam mesta.

Vedeli ste napríklad, že miesto, ktoré sa dnes mení na bulvár 21. storočia – Mlynské nivy – bola kedysi riečnym ostrovom s množstvom mlynov a že cez ulicu Mlynské nivy tiekla rieka, ktorá ju pretínala na dve časti.

O Bratislave na vode sa dnes v rámci rubriky venovanej histórii rozpráva Tatiana Šušková s Terézia Bartošíkovou z Pamiatkového úradu Slovenskej republiky.

Bratislava na vode 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Dunaj neodmysliteľne patrí do našich dejín a rovnako neodmysliteľne sa ľudia snažili o jeho ovládnutie, skrotenie a využitie. Všetky hrádze, výhony a kompy boli však len malé, regionálne, dočasné riešenia, nezriedka platné do najbližšej povodne.

Ozajstným krotiteľom rieky sa stal až taliansky staviteľ Lanfranconi, ktorý bol považovaný za vynikajúceho odborníka na vodné diela a vypracoval návrh na reguláciu Dunaja, aby mesto ochránil pred povodňami. Dnes jeho meno pripomína jeden z mostov nad spútanou riekou. Tatiane Šuškovej povedala viac Tereza Bartošíková z Pamiatkového úradu Slovenskej republiky.

Bratislava na vode 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Aby sme sa však vrátili k menu grófa Lanfranconiho - žil v Bratislave v miestach, kde je dnešná Fakulta telesnej výchovy a športu a Botanická záhrada. Celú túto plochu zaberali jeho pozemky, na ktorých vybudoval park. Na sklonku života ho však postihla psychická choroba. Zastrelil sa 9. marca 1895 svojou loveckou puškou. Pochovali ho v talianskom meste Varese a na jeho počesť po ňom v jeho milovanej Bratislave pomenovali vysokoškolský internát a most, ktorého meno neskôr zmenili na Lafranconi.

Autor: Tatiana Šušková

Živé vysielanie 20:16

Práve vysielame