Dobrá rada: Kyberšikana

Dobrá rada: Kyberšikana

Tohtotýždňová dobrá rada patrí všetkým, ktorí radi využívajú vymoženosti internetu, ale ešte radšej sú, keď sa aj vo virtuálnom svete   môžu pohybovať a komunikovať v hraniciach slušnosti a zákona. Veľmi ľahko sa stane, že vy alebo vaše dieťa, niekto na internete slovne napáda a osočuje.  Prečo je   potrebné hovoriť o kyberšikane? Pýtala sa Martina Švirlochová, Mira Drobného, zakladateľa združenia pre rozvoj informatizácie Slovenska e-Slovensko a autora knihy Kyberšikanovanie.

1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

A to by malo byť pre nás dospelých varovným signálom. Dve tretiny obetí vie, kto je agresor. Najčastejšie je to niekto zo školy, okolia, alebo známy z internetu. A pritom, len veľmi malé percento o radu prosí rodiča.

Tento týždeň sa pokúšame radiť tým, ktorí nechcú akceptovať osočovanie a nadávanie na internete. Najmä svojho dieťaťa. Téma je to citlivá. Aj preto,  lebo každé dieťa sa môže stať tak obeťou ako aj agresorom. Martina Švirlochová zisťovala, čo by malo byť rodičom podozrivé.  Aké zmeny správania napovedajú, že by práve to naše dieťa, mohlo byť šikanované prostredníctvom internetu? Hovorí Miro Drobný, spoluautor príručky Kyberšikanovanie.sk.

2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Čo by mal rodič urobiť, keď zistí, že jeho dieťa niekto šikanuje prostredníctvom internetu? Alebo naopak, keď je v pozícií agresora naše dieťa? Pýtala sa Martina Švirlochová, Mira Drobného, autora knihy Kyberšikanovanie, zo združenia eSlovensko.

3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

hovoríme o kyberšikane -  pozná tento pojem aj náš zákon? Pýtala sa Martina Švirlochová, mjr.(majorky) Tatiany Hajdúkovej – odbornej asistentky Katedry informatiky a manažmentu z Akadémie Policajného zboru v Bratislave.

4. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Obzvlášť pri deťom, je však dôležité nielen archivovať, zhromažďovať dôkazový materiál, ale aj zasiahnuť. Napr. zablokovať  osobu na sociálnej sieti, ktorá ho prenasleduje. Nekomunikovať s ňou, ale pritom nezabúdať komunikovať s deťmi. Lebo, keď je dieťa kvôli agresorovi vylúčené z určitej skupiny – napr. aj na sociálnej sieti – prežíva to ťažko.

Celý týždeň sme hovorili o šikane, ktorá prebieha použitím počítačovej siete. Dnes sa bude Martina Švirlochová s majorkou Tatianou Hajdúkovou, odbornou asistentkou Katedry informatiky a manažmentu Akadémie Policajného zboru v Bratislave venovať prevencií. V praxi kyberšikanovanie  môže vyzerať aj nasledovne:

5. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ako sme tento týždeň spomínali, agresorovi treba povedať jasné NIE a najmä treba o tom hovoriť -  s rodičom, kamarátom, učiteľom.
Od kyberšikany sa presunieme budúci týždeň k príjemnejším témam. Reč bude o dobrovoľníctve, o tom, kto môže byť dobrovoľníkom, kde, aké má práva ale i povinnosti.

Autorka: Martina Švirlochová; Ilustr. foto: Pixabay

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame