Či už je bodavý, alebo cicavý, vie nám poriadne znepríjemniť život. Reč bude tento týždeň s Martinou Švirlochovou o hmyze. Zaujímať nás bude tzv. hmyz bodavý. A to preto, lebo na rozdiel od tých, čo nám takpovediac „pijú krv“, teda od komárov, alebo rôznych bĺch, či ovadov, nám blanokrídlovce svojim žihadlom vstrekujú jed a alergia naň môže viesť k závažným reakciám. Takže na muške máme rôzne včely, čmele, osy, osičky či sršne. O rozdieloch v tom čo nás pichne, hovorí primárka Dermatovenerologickej kliniky UNB a LF UK Jana Nemšovská.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Včera sme si vysvetlili, kedy treba utekať k lekárovi po uštipnutí včelou či osou, dnes sa s Martinou Švirlochovou pokúsime o prvú pomoc – aj vo vlastnej réžií. Liečba po bodnutí hmyzom môže byť lokálna, alebo celková. Vysvetľuje alergiologička, imunologička Jana Nemšovská z Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice BA.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
To už ale hovoríme o výbave pacienta, ktorý vie o svojej alergií a ktorý to tzv. adrenalínové pero vie používať, ale jeho použitie zvládne každý kto by mu chcel pomôcť.
Niekomu bodavý hmyz uštedrí bolestivé začervenané a opuchnuté miesto na tele, iným hrozia aj vážnejšie problémy. To už hovoríme o vás, čo ste alergickí na takéto bodnutie. Keď sme už pri tom. Môže človek alergický na bodnutie včelou, byť automaticky alergický aj na osu, alebo iný hmyz? Pýtala sa Martina Švirlochová na Dermatovenerologickej klinike LF UK a UNB primárky Jany Nemšovskej. Odpoveď znie – môže, ale...
3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tento týždeň s Martinou Švirlochovou odháňame hmyz. Obrazne povedané, lebo, ako sme si už vysvetlili, v rámci prevencie je dobré vyvarovať sa prudkým, trhaným pohybom a pri napadnutí si treba chrániť najmä hlavu. Áno, cicavý hmyz je otravný, bodavý môže byť otravným doslova. A práve preto sa mu venujeme v tohtotýždňovej dobrej rade. Vieme, že včely po bodnutí hynú-strácajú žihadlo, osy majú naopak rovné a hladké žihadlo, ktoré umožňuje opakované bodnutie. Žeby bolo až také jednoduché diagnostikovať čo nás pichlo a načo alergicky reagujeme? Otázka pre doktorku Janu Nemšovskú z Dermatovenerologickej kliniky z Univerzitnej nemocnice Bratislava.
4. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tento týždeň sme riešili prejavy, ktoré v našom organizme nastanú po uštipnutí včelou, alebo osou. Čo myslíte, aká časť populácie je alergická na uštipnutie? Na otázku Martiny Švirlochovej odpovedá primárka Jana Nemšovská z Dermatovenerologickej kliniky LF UK a UNB
5. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Od budúceho týždňa budeme radiť, ako riešiť medziľudské spory.