Na prudké zmeny počasia sme si už v posledných rokoch zvykli. Nezvyčajne teplé dni a noci striedajú pomerne rýchlo chladné a mrazivé. My, ľudia, sme prispôsobiví, horšie je to s vtákmi, ktoré reagujú na zmeny mimoriadne citlivo. Objavili sa síce prvé lastovičky, ale to neznamená, že sa tieto populárne operence už u nás usídlili. Svoje hniezda obsadzujú škovránky, škorce, drozdy, penice. Ako zmeny počasia a skorý nástup jari vplývajú na dynamiku celej vtáčej migrácie sa Hana Michalčíková pýtala ornitológa Romana Slobodníka z Ochrany dravcov na Slovensku.
Ako na nástup jari reagujú vtáky? I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Na jar všetko ožíva, slnko láka do prírody a my sme vďační za každý vtáčí prílet, ktorý spozorujeme. Je to signál, že dni aj noci budú s operencami pestrejšie a zaujímavejšie. Skorá migrácia vtákov, ako sme ju zaznamenali aj tento rok ,nesie so sebou viaceré riziká. Napríklad sovy začali skôr so znáškou a zahrievaním vajec a drozdy čierne si stavajú hniezda. Na ďalšie zaujímavosti správania vtákov pod vplyvom zmeny klímy sa pýtala Hana Michalčíková ornitológa Romana Slobodníka z Ochrany dravcov na Slovensku.
Ako na nástup jari reagujú vtáky? II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dnešné rozprávanie ornitológa Romana Slobodníka nás upozornilo na to, ako by sme vtákom pri jarnej migrácii mohli pomôcť. Predovšetkým všímavosťou a ochranou. Niektoré možno našej pozornosti aj prirodzene unikajú, veď najmenšia sova - Kuvičok vrabčí dorastá len do veľkosti vrabca. Najväčší dravec - Orliak morský s rozpätím krídel až dva a pol metra, ten nám už neunikne. Ale všetky malé, či veľké, ocenia našu pozornosť a pomoc.