Všetci vieme, aká dôležitá je v súčasnosti biodiverztia. Hovorí nám o rozmanitosti života v prírode a je dôležitá preto, že tvorí samotnú existenciu ekosystémov. No a práve ony nám poskytujú niektoré ekosystémové služby, na ktorých sme my, ľudia, závislí. Bez tejto biodiverzity nie sú ekosystémy stabilné a sú zraniteľné voči negatívnym javom. V porovnaní s biodiverzitou oceánov a lesov, sladkovodná biodiverzita klesá dvojnásobne rýchlejšie. A keďže tisícom druhov sladkovodných rýb hrozí vyhynutie, pýtala sa Hana Michalčíková experta na ochranu vôd Mira Očadlíka, čo možno považovať za najzávažnejšiu príčinu?
Život v riekach je ohrozený klimatickou krízou a znečistením I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Problém s nepôvodnými druhmi, ktoré sa správajú invázne teda ako naše pôvodné je v tom, že predstavujú konkurentov našim pôvodným druhom, konkurentov pre zdroje potravy. Rovnako nebezpečné je to aj preto že, tieto nepôvodné druhy sú odolné aj voči niektorým chorobám a častokrát ich aj samy prenášajú. No a v neposlednom mieste invázne druhy nemajú ani v riekach, kam sa dostali, prirodzených predátorov a preto sa správajú invázne. Čo podporuje ich šírenie v súčasnosti a aký vplyv na situáciu má klimatická zmena pýtala sa Hana Michalčíková experta na ochranu vôd Mira Očadlíka.
Život v riekach je ohrozený klimatickou krízou a znečistením II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hovoríme stále o sladkovodných rybách, ktorým hrozí vyhynutie a možnostiach, ako tento stav ovplyvniť, pretože státisícom sladkovodných rýb hrozí vyhynutie. V Červenom zozname ohrozených druhov je uvedených až 80 druhov, z toho len v roku 2020 pribudlo 16 druhov. A nie je to len problém biologický. Keďže pre stámilióny ľudí na svete predstavujú ryby jediný zdroj živočíšnych bielkovín a ďalšie milióny ľudí sú na nich ekonomicky závislé, je to aj problém ekonomický, zdravotný a existenčný.