Na Slovensku je chránených vyše 800 druhov voľne žijúcich živočíchov, z toho takmer 200 druhov patrí medzi kriticky ohrozené druhy. Patrí k nim aj korytnačka močiarna. Jej populácia sa odhaduje len na niekoľko sto jedincov. Okrem predátorov ju ohrozuje najmä vysušovanie a strata mokradí.
Bratislavské regionálne ochranárske združenie v rámci projektu Ochrana korytnačky močiarnej, podporeného z operačného programu Kvalita životného prostredia pomáha korytnačkám v regióne Podunajsko už tri roky prežiť. Za tri roky ochránili okolo sto hniezd.
O dôležitosti korytnačky močiarnej pre ekosystém Tatiane Šuškovej viac povedala Andrea Froncová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia.
Korytnačke močiarnej hrozí vyhynutie I.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Spoločenská hodnota korytnačky močiarnej, ktorá je dnes ohrozeným druhom, sa šplhá vysoko do výšky nad tisíc eur. Ak ju ľudia vo voľnej prírode nájdu, nemali by s ňou manipulovať, a už vôbec nie si ju brať domov.
Tento druh je najviac zraniteľný v štádiu vajec, v ktorom môžu byť korytnačky až 10 mesiacov, odkedy ich korytnačka vykladie a zahrabe do zeme, až pokiaľ sa na jar vyliahnu malé korytnačky. Znášky vajec ohrozujú predátori, ako sú líšky, jazvece alebo diviaky.
Bratislavské regionálne ochranárske združenie vymyslelo v rámci projektu ochrany korytnačky močiarnej spôsob ako znášky chrániť. Najprv ich však treba nájsť.
Tatiane Šuškovej viac povedala Andrea Froncová.
Korytnačke močiarnej hrozí vyhynutie II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Kladenie vajec korytnačky močiarnej sa začína na jar. Ak chcete podporiť výskyt sanitára našich vôd v našom regióne na platforme darujeme.sk prebieha verejná zbierka na jej záchranu.