Včely – obdivuhodné tvory

Včely – obdivuhodné tvory

Stále platí, čo povedal nositeľ Nobelovej ceny: „To, čo je nám známe zo života včiel, podobá sa iba drobným ostrovčekom vo veľkom mori neznáma."

Určite jeden z takých ostrovčekov odhalil docent Jozef Šimúth, svetový priekopník molekulárnych metód výskumu včiel a včelích produktov. Spolu s kolegyňou Katarínou Bílikovou prezentovali v Japonsku výsledky svojich jedinečných výskumov o fyziologických vlastnostiach včelích bielkovín, ktorých výskyt a množstvo v mede má výrazný vplyv na jeho kvalitu. A ako reagovala vedecká spoločnosť v Japonsku na našich vedcov? Ľube Šajdovej hneď v úvode rozhovoru o tom hovorí vedec a súčasne aj včelár docent Jozef Šimúth.

Včely – obdivuhodné tvory - 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Včely produkujú med už vyše 150 miliónov rokov a aj keď sa svet odvtedy úplne zmenil, zloženie medu zostáva stále rovnaké. Samozrejme, ak neberieme do úvahy fakt, že dnes ľahko nechtiac kúpime med s prídavkom cukru a rôznych konzervantov. Preto kolegyňa Doc. Šimútha, Katarína Bíliková vypracovala originálnu metódu na hodnotenie kvality a pravosti medu. O akú metódu ide, aj to sa ešte dozvieme...

Včely - robotnice navštívia za jeden deň okolo 10-tisíc kvetov. Aby nazbierali asi kilogram peľu, vyletia z úľa najmenej 50-tisíckrát. A takto by sme mohli dlho pokračovať. Včely sú totiž obdivuhodné tvory, ktoré svojím životom neprestávajú prekvapovať ani vedcov, napriek tomu, že s nimi pracujú celý život. Aj preto uznávaná vedkyňa Katarína Bíliková začala svoje rozprávanie vyjadrením obdivu k včeliemu spoločenstvu.

Včely – obdivuhodné tvory - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Včely medonosné produkujú včelí med, obnôžkový a plástový peľ, propolis, materskú kašičku, vosk a včelí jed. Všetky včelie produkty ľudia stáročia využívajú na liečenie. Dnes ich už sčasti využíva aj farmaceutický priemysel.

Autorka: Ľuba Šajdová foto: Venezianomanie

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame