Ako by mohla výroba betónu prispieť k zlepšeniu životného prostredia?

Ako by mohla výroba betónu prispieť k zlepšeniu životného prostredia?

Betón je základným a nenahraditeľným stavebným materiálom pre všetky typy pozemného a inžinierskeho staviteľstva. V ekonomicky vyspelých krajinách predstavuje  približne dve tretiny všetkých konštrukčných materiálov. V roku 2020 sme vyprodukovali na zemi viac ako 20 miliárd betónu. Kde všade sa s ním môžeme stretnúť a či je naozaj nenahraditeľným materiálom sa rozprávala Hana Michalčíková s profesorom Martinom T. Palou, vedeckovýskumným pracovníkom v oblasti vývoja a aplikácii stavebných materiálov , zástupcom riaditeľa Ústavu stavebníctva a architektúry SAV. V čom je pre neho betón zaujímavý?

Ako by mohla výroba betónu prispieť k zlepšeniu životného prostredia? 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Dnes sa rozprávame vo vedeckých minútach o betóne. Už sme si povedali, v čom je úžasný, neprekonateľný, prečo je nenahraditeľným stavebným materiálom a teraz sa dozvieme aj o , aké rôzne typy betónov sa vyrábajú v rôznych pevnostných triedach a tiež že suroviny na jeho výrobu sú prakticky v neobmedzenom množstve a a j to, že betón je schopný recyklácie a že existuje aj zelený a samoliečivý betón. Hana Michalčíková pokračuje v rozhovore s  profesorom Martinom T. Palou, vedeckovýskumným pracovníkom v oblasti vývoja a aplikácii stavebných materiálov , zástupcom riaditeľa Ústavu stavebníctva a architektúry SAV- Hana Michalčíková.

Ako by mohla výroba betónu prispieť k zlepšeniu životného prostredia? 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Profesor Martin T, Palou z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV upozornil v rozhovore na zelený betón. Jeho výroba môže čiastočne prispievať k procesu dekarbonizácie a spolu s ostatnými opatreniami dosiahnuť uhlíkovú neutralitu so roku 2050.

Autor: Hana Michalčíková, Foto: myslovakia.sk

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame