Viete, čomu sa v minulosti venovali kolesári, puškári či remenári? Predpokladám, že tieto - hoci dnes už zabudnuté remeslá, by ste bez problémov dokázali identifikovať. Ale viete, čo voľakedy dávno živilo brtníkov? Kto to bol brtník, prečo a kedy toto remeslo vlastne zaniklo? Výsledkom hľadania odpovedí aj na tieto otázky, bolo stretnutie Janky Bleyovej s naslovovzatým včelárom Milanom Rusnákom, predsedom bratislavského regiónu včelárov.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Byť brtníkom, teda remeselníkom, ktorý sa živil lesným včelárstvom – nemohol každý. Jednoducho, táto práca – život v lese - bola iba pre skutočne zdatných chlapov. Brtník sa totiž za medom šplhal po stromoch do výšky 7-8 metrov, musel dokonale ovládať streľbu z luku a kuše, aby ochránil včely pred medveďmi. Služby brtníkov najmä v stredoveku, však využívali aj panovníci a majitelia slovenských hradov. Pokračuje Janka Bleyová v rozhovore s predsedom bratislavského regiónu včelárov Milanom Rusnákom.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V súčasnosti brtníctvo v nezmenenej podobe v Európe - prežilo len na južnom Urale v Baškirsku, ale ako zaujímavú atrakciu ho občas návštevníkom včelárskych múzeí a skanzenov, ponúkajú aj niektorí naši včelári. Napríklad v Kráľovej pri Senci na Včelárskej paseke, kde je aj Múzeum včelárstva na Slovensku.