V každej obci a meste vám potvrdia, že je obrovskou pomocou, ak profesionálnym historikom pomáhajú nadšení amatéri. Aj vďaka nim sa dopĺňajú kroniky, vydávajú monografie a zaznamenáva sa každá súčasná udalosť pre ďalšie generácie. Nájdeme ich v každej vekovej kategórii. Od najmladších po najstarších. Hana Michalčíková vás teraz s niektorými z nich zoznámi a možno aj inšpiruje.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Viktora Vrábeľa z Banky pri Piešťanoch a Miklóša Verčeho zo Štúrova delia síce dve generácie, ale spája spoločný koníček - amatérska história. Vďaka nim sa dopĺňa kronika, vznikajú monografie a uchováva sa v záznamoch, fotografiách, listoch a cenných dobových predmetoch všetko dôležité pre ďalšie generácie.
Na Slovensku máme 2927 obcí. V štyroch krajoch západného Slovenska je ich 919. Len ťažko si možno predstaviť koľko v nich žije amatérskych historikov. Akí sú dôležití vedia nielen samosprávy, historici, ale aj geografi, ochranári a dokonca aj jazykovedci. Veď názvov ako Čierna hora, Malý potok, alebo Driek na označenie rieky ,je veľa. . Vo svojich prácach to oceňuje aj jazykovedec, ktorý skúma vlastné mená povodia v zaujímavom projekte - Juraj Hladký z Trnavskej univerzity.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ako skúsene poznamenal amatérsky historik Marián Babirát zo Šelpíc, vždy sa muselo žiť. Aj vďaka takýmto nadšencom však dnes vieme, aj ako sa im žilo. To je bohatstvo, ktoré nám minulosť nechala pre budúcnosť.