Aj dnes začíname sobotňajšie rozhlasové ráno prechádzkou po tichých víkendových uličkách hlavného mesta. Dnes sa so sprievodcom občianskeho združenia Bratislavské rožky, ktoré rôznymi podujatiami prezentuje tradície Bratislavy Jánom Vyhnánkom vyberieme na Panenskú ulicu, ktorá sa nachádza medzi Staromestskou ulicou, Palisádami a je napojená na Hodžovo námestia. Pôvodne to bola ulica bratislavských remeselníkov a vinohradníkov. Na začiatku prechádzky po tejto krátkej, ale históriou bohatej ulici sme najskôr pochválili jej názov.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dnes sa s Dr. Jánom Vyhnánkom z občianskeho združenia Bratislavské rožky prechádzame uličkami Bratislavy po Panenskej ulici. Väčšina zachovaných domov na tejto ulici sú barokové alebo klasicistické budovy. Množstvo domov má charakter šľachtických palácov. Viete napríklad, že budova na čísle 9 slúžila ako továreň na "šampanské" víno a
v druhom nádvorí bola kvetinová záhrada s kvetmi cudzokrajného pôvodu. Dom číslo 10 bol zasa prvou bratislavskou sieňou starožitností. Ešte v 16. storočí bola súčasná Panenská ulica pomerne bezvýznamná. V 70. rokoch 17. storočia jej význam stúpol po tom, ako sem bolo premiestnené cirkevné centrum evanjelikov z vnútorného mesta. Odvtedy sa na ulici sa sústreďoval spoločensko-kultúrny život. Jedným z jeho obyvateľov bol aj Ján Kollár, ktorý pôsobil aj v cirkevnom sirotinci.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tak to sa dnes už naozaj nedozvieme...
Po Panenskej ulici v Bratislave sme sa poprechádzali a život jej obyvateľov v minulosti sme spoznávali s Dr. Jánom Vyhnánkom z občianskeho združenia Bratislavské rožky.