Slovenská rodná dedina - Melčice

Slovenská rodná dedina - Melčice

Ján Smrek. Symbolista európskeho významu. Z obce Zemianske Lieskové, v ktorej sa v roku 1898 narodil, sa odsťahoval ako osemročný. Už viac než 40  rokov jeho rodná dedina tvorí jeden celok, Melčice – Lieskové. Viac povie Iveta Pospíšilová. 

1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Do knižnice sa práve minulý týždeň dostalo aj prvé vydanie veršov pre deti Machule z roku 1958, s ilustráciami Vincenta Hložníka. Obci ich daroval jeden jej obyvateľ.

Rodný dom Jána Smreka, vlastným menom Jána Čieteka, už v časti Zemianske Lieskové vraj nestojí. Podľa textu jednej z jeho básní zhorel po zásahu blesku v búrke. Vtedy v ňom už nikto z rodiny nebýval, keďže matku si vzal k sebe starší brat Štefan do blízkych Ivanoviec. Pamätnú izbu zriadila obec Melčice-Lieskové pri storočnici básnika v bývalej budove materskej školy. Ivetu Pospíšilovú v nej sprevádzala Mária Vašková.

2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

V pamätnej izbe v zátiší s originálnym stolom nájdeme i demižón, v ktorom básnik a znalec nielen chuti vína, ale aj jeho pestovania, mával víno. Tiež kópie titulných strán prvých vydaní básnických zbierok a rukopisov. S Jánom Smrekom udržiaval kontakt najmä dnes už nežijúci historik obce Ondrej Staňo.

Predstavitelia obce pri zlučovaní Zemianskeho Lieskového a Melčíc do jedného celku navrhovali pomenovať ho Smrekovo. Ako na to reagoval rodák – básnik ozrejmila Ivete Pospíšilovej  lektorka pamätnej izby Jána Smreka a obecného múzea Mária Vašková. 

3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ján Smrek v jednej zo svojich básní hovorí o štyroch domovoch. Viac z jeho života poodhalí aj životopisná kniha, ktorú pripravuje vydavateľstvo jeho syna Ivana Čieteka. Vyjde v auguste a onedlho ju predstavíme spolu s autorkou a vydavateľom aj v našom vysielaní.

Autorka: Iveta Pospíšilová; Ilustr. foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame