Čo vám zíde na um, keď sa povie Podunajská nížina? Krajina ako na dlani, šíra rovina a polia plné žltých klasov. Najúrodnejšia časť Slovenska , do ktorej patrí aj Žitný ostrov. Nie nadarmo sa jej vravelo - obilnica krajiny. Pestovala sa tu pšenica, jačmeň, aj všetky druhy ovocia a zeleniny. A hoci krajina ráz nezmenila, poľnohospodárov ubudlo a takých, pre ktorých je zamestnaním aj koníčkom, je už ozaj málo. Jedného z nich Mikuláša Baloga našla Hana Michalčíková v Sokolciach, na poľnohospodárskom družstve.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zahlásenie: Rovina, kde všetko máte ako na dlani. Polia , na ktorých sa obilné klasy svojou váhou a páľavou slnka klonia až k zemi , hlinené domy pokryté trstinou zabudnuté ešte v minulých storočiach, červené a žlté melóny, marhuľové sady a úrodné vinohrady. Podunajsko. Región, ktorý vás dokáže zaujať nielen termálnymi prameňmi, jedinečným pevnostným systémom ,ale napríklad aj močiarmi, v ktorých žije viac než 100 druhov vtákov. A pritom ešte netušíte , že kedysi mal tento kraj úplne inú podobu. Pokračuje Hana Michalčíková.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Historici by si v Podunajsku doslova zgustli na pamiatkach, ktoré má Komárno-Rímskom lapidáriu, pevnostnom systéme, tzv. baštách, stavitelia by celkom iste so záujmom hľadeli na jediný sklápací most na Slovensku, ktorý sprístupňuje cestný a železničný priechod do Maďarska. Športovcov by zaujal areál vodných športov na mŕtvom ramene Dunaja a ochrancov prírody národná prírodná rezervácia „Apáli ostrov“ pri sútoku Váhu a Nitry. A sú tu ešte ďalšie plusy pre Podunajsko - dopĺňa Hana Michalčíková.
3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Kým dnes sme objavovali čaro Podunajska, jedinečnej časti Slovenska, už v pondelok nás bude zaujímať dolná časť Váhu, okolie Šale.