Prisvojiť si niekoho prácu a prezentovať ju ako svoju vlastnú... Žiaľ, je to realita. Opisovanie celých statí z kníh, kopírovanie článkov z internetu - u mnohých je to bežná prax. Hovorí sa o takzvanej epidémii plagiátorstva. Aj na Slovensku riešime tento problém. Mária Babinská najskôr oslovila Beátu Dupaľovú, riaditeľku Komunikačného odboru ministerstva školstva.
Plagiátorstvo na Slovensku - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Eduard Szattler napísal knihu Právne a morálne aspekty plagiátorstva. Citujeme z jeho diela: „V starovekom Ríme bolo slovo plagiátor - plagiarius označenie pre únoscu, a to predovšetkým únoscu detí alebo otrokov. Obsah tohto slova sa časom zmenil a zachoval sa v prenesenom význame. Dnes pod „únosom" chápeme „únos" názorov, nápadov a iných nehmotných bohatstiev, ktoré sa neoprávnene „privlastňujú" a vydávajú za originálne, pôvodné. Mária Babinská sa o procese overovania prác zhovárala s Júliusom Kravjarom z Centra vedecko-technických informácií.
Plagiátorstvo na Slovensku - 2. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Systém na odhaľovanie plagiátov, ktorý prevádzkuje Centrum vedecko-technických informácií, získal aj medzinárodné ocenenie. V roku 2013 európska komisia vyhlásila súťaž pod názvom „Európska cena pre inovácie vo verejnom sektore" a práve v sekcii veda a vzdelávanie sa tento náš systém umiestnil medzi troma najlepšími.