Každý chovateľ spoločenského zvieraťa vie, že mu jeho prítomnosť pomáha. Zvyčajne ide o psychickú podporu, relax, ale napríklad aj telesné teplo. Animoterapia je spôsob liečby, pri ktorom sa využívajú schopnosti zvierat. Vhodné sú kone, no i zajace či andulky. Iveta Pospíšilová sa porozprávala o skúsenostiach s niekoľkými terapeutkami a navštívila aj zariadenia, kde je animoterapia súčasťou práce s klientmi. Najskôr oslovila canisterapeutku Jarmilu Stanekovú z Piešťan, ktorá pracuje s ridžbekom Benom a pudlíčkou Vivien.
Zvieratá a ich terapeutické účinky - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hipoterapia pomáha aj deťom, ktoré sú uzavreté a nevedia komunikovať s okolím. Je pre ne napríklad dôležité, že sa môžu o koňa starať, že ich niekto potrebuje. Prvé výsledky rodič zbadá už po dvoch týždňoch, zjavnejšie po dvoch mesiacoch. Ideálne je premeniť takúto terapiu na šport.
Mnohí ľudia, ktorí vo vyššom veku odchádzajú žiť do špeciálnych zariadení pre seniorov, trpia psychicky aj tým, že si nemôžu vziať so sebou svoje zvieratko. Aj preto sa v niektorých centrách už udomácnila animoterapia. Iveta Pospíšilová najskôr zašla do Alzheimerovho centra v Piešťanoch, kde jej význam prítomnosti zvierat vysvetlila riaditeľka Blanka Juttnerová.
Zvieratá a ich terapeutické účinky
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Podľa prieskumov Kolínskej univerzity až 87 % detí vo veku 6 až 9 rokov, ktoré spávali v posteli s mačkou, netrpeli nočnými prízrakmi, aké deti zvyknú trápiť. Či už sofistikovaná alebo laická animoterapia, obe nám pomáhajú. S jednou podmienkou, že máme zvieratá radi. Samozrejme, animoterapia nenahrádza lekára. Môže byť však predstupňom odbornej liečby.