Vyprážanie a jeho nebezpečenstvá

Vyprážanie a jeho nebezpečenstvá

Aká príprava jedla je najnezdravšia? Zrejme vyhráva vyprážanie. Tento rýchly a jednoduchý postup ešte stále medzi Slovákmi kraľuje. Ak sa predsa len nevieme vzdať chrumkavých hranolčekov, alebo vyprážaného syra či rezňa, tak aspoň si dajme pozor na vhodný výber olejov na vyprážanie. Na Fakultu chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave sa vybrala Mária Babinská. Navštívila tam Laboratórium chémie tukov a antioxidantov.

Vyprážanie a jeho nebezpečenstvá - 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Vyprážanie je úprava jedla pri teplote 180 - 200 stupňov Celzia. To znamená, že dochádza k rýchlemu znehodnocovaniu dôležitých látok a prijímaniu vyššieho množstva tukov, ktoré sú pre telo veľkou záťažou. Už sme s Máriou Babinskou čiastočne nazreli do laboratória na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. Teraz sa spýtame Františka Krepsa, čo je tokoferol, ktorý sme spomínali pred pár minútami a aké sú jeho vlastnosti?

Vyprážanie a jeho nebezpečenstvá - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Ešte jedna rada! Nikdy nepodľahnite pokušeniu na panvici rozpáliť extra panenský olivový olej. Hoci je veľmi zdravý pre studenú kuchyňu, pri smažení sa veľmi rýchlo prepaľuje a tým vzniká veľa voľných radikálov a karcinogénnych látok.

Autorka: Mária Babinská foto: Hans

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame