V súčasnosti počujeme o rôznych programoch pre deti s autizmom. No menej sa hovorí o tom, ako celú situáciu prežívajú rodičia. Čo cítia a, neraz, aj kde berú energiu. Dnes nie je vybudovaná záchytná sieť pre autistické deti, ktoré sa stanú dospelými a ktorých rodičia zostarnú. Aj keď niektoré výnimky máme aj u nás.
O problémoch rodičov autistických detí sa hovorilo na Trnavskej univerzite. Na pôde Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce diskutovali o možnostiach riešenia tejto situácie.
Martin Jurčo oslovil jedného z účastníkov diskusie, riaditeľa občianskeho združenia Tenenet Viliama Gyűrkeho. Pýtal sa ho, ako môže pomôcť rodičom včasná intervencia.
Konferencia o problémoch rodičov autistických detí I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Sme na odbornom stretnutí na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity. Hovorili tam najmä o riešení problémov rodičov, ktorí sa celý život starajú o svoje autistické dieťa. Rodičia starnú, dieťa sa stane dospelým. A na túto skupinu sociálny systém akosi zabudol. V tejto oblasti pomáha tretí sektor, a teda občianske druženia, ktoré s rodičmi i deťmi aktívne pracujú. Skúsenosti s tým má aj Sylvia Záhorová. Pred viac ako 20 rokmi iniciovala v Trnave vznik viacerých projektov pre autistické deti aj rodičov. No stále sú ešte medzery, aj preto z vlastnej skúsenosti matky navrhuje témy do diskusie. Martinovi Jurčovi povedala o niektorých problémoch.
Konferencia o problémoch rodičov autistických detí II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V Trnave sa aj vďaka Sylvii Záhorovej posunuli aj v tejto oblasti vzniklo Centrum včasnej intervencie. Nezisková organizácia, ktorá funguje ako stacionár pre dospelých s poruchami autistického spektra. Je veľkou šancou aj pre ich rodičov, aby žili plnohodnotný život a načerpali energiu.