Možno by sme vám v tejto chvíli mohli dať súťažnú otázku, v ktorých európskych krajinách žije najviac Slovákov, krajanov. Zaiste viete, že to je najmä v Srbsku – vo Vojvodine, v Maďarsku, Rumunsku, ale aj v Chorvátsku. O folklóre v kontexte Dolnozemských Slovákov sa hovorilo na medzinárodnom stretnutí odborníkov v Nadlaku, ktorý nájdeme na severe Rumunska. Niekoľko desiatok odborníkov z oblasti etnológie, hudby, literatúry a ďalších oblastí pripravilo výsledky svojich výskumov. O niektorých z nich nám povie Martin Jurčo.
Konferencia o tradíciách dolnozemských Slovákov I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Hovoríme o konferencii o folklórnych tradíciách Slovákov na dolnej zemi. Takéto stretnutie odborníkov bolo nedávno v rumunskom mestečku Nadlak. Nachádza sa na severe Rumunska a žije tam veľké percento Slovákov. Na odbornom stretnutí sa zišli odborníci nielen z Rumunska, ale aj z Maďarska, Srbska, Chorvátska a, samozrejme, Slovenska. Naša rozhlasová kolegyňa Miroslava Záhumenská hovorila o nahrávkach inšpirovaných životom Slovákov na dolnej zemi vo folklórnej hudbe. Martin Jurčo sa jej pýtal aj na to, čo predovšetkým v rozhlasovom archíve hľadala.
Konferencia o tradíciách dolnozemských Slovákov II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hovorilo sa aj o ďalších zaujímavých osobnostiach. Napríklad Ľuboš Kačírek hovoril o práci organizátora hudobného života u nás Svetozárovi Švehlákovi, ktorý bol prvým profesionálnym folkloristom z radov vojvodinských Slovákov.