Ako by ste zareagovali na otázku: „Nemáš chuť stať sa wikipediánom, alebo wikipediánkou?“ V prvom momente by zrejme mnohí netušili, o čo ide. Nebudem vás napínať wikipediáni sú vyškolení ľudia, ktorí svojimi článkami obohacujú známu Wikipédiu. Cieľom projektu „Seniori píšu Wikipédiu“ je prostredníctvom vzdelávacích workshopov zapojiť ich do tvorby slovenskej Wikipédie. Téma zaujala Janku Bleyovú, vybrala sa preto medzi samotných študentov - rozumej seniorov. Tí sa totiž pod hlavičkou Občianskeho združenia „Slovenskí wikimediáni“, na čele s predsedom Matejom Grochalom, podujali absolvovať zaujímavý kurz.
Ako sa stať wikipediánom? I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. „Predstavte si svet, v ktorom môže každý človek slobodne zdieľať všetky vedomosti ľudstva. Taký svet tvoríme!“ Tento slogan je súčasťou Wikimedie Slovensko. Teda oficiálnej skupiny používateľov Wikimedie a združenia, podporujúceho slobodné vzdelanie a kultúru. Okrem iných projektov sa zameriava na podporu tvorby obsahu Wikipédie. Janka Bleyová bola na školení seniorov, ktorí sa rozhodli obohatiť „túto encyklopédiu“ o témy, v ktorých sú takpovediac doma. Kým sa však oni rozhovoria o svojich plánoch po absolvovaní kurzu, podpredseda spomínaného združenia Patrik Kunec, sa zamyslel nad jej otázkou - prečo neškolia mladých, ale seniorov.
Ako sa stať wikipediánom? II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ja už len dodám, že účasť na projekte „Seniori píšu Wikipédiu“ je zadarmo. Obsah totiž tvoria vlastne dobrovoľníci, ktorí nachádzajú potešenie v pátraní a v hľadaní zaujímavých faktov, ktoré pomôžu iným.