Pestovanie má na Slovensku stáročnú tradíciu. Rastlina je nenáročná a vlákno z nej v lete odvádza pot a chladí, v zime príjemne hreje. Aj preto sa tešili odevy a iné vybavenie domácnosti u našich predkov veľkej priazni. A po kúskoch sa pomaly, ako súčasť interiéru alebo odevné kúsky v šatníku sa vďaka svojim vlastnostiam dostáva opäť do domácností a šatníkov.
Spracovanie ľanu však bolo náročné. Aj preto je dobré pripomínať si čo všetko sa musí stať, kým z rastliny vznikne jemné vlákno. Záujemcom o ľudovú kultúru to na rôznych podujatiach prezentuje majster ľudovo umeleckej výroby Metod Salva. Tatiana Šušková mu robila sekundantku s mikrofónom.
Od zrnka po nite alebo ako sa tká ľan I.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V roku 2024 predstavovalo Ústredie ľudovej umeleckej výroby vo svojich celoročných aktivitách ľan, konope a žihľavu a ich spracovanie formou pútavých výstav a sprievodných podujatí. A s ľanom pracuje už roky aj majster ľudovej umeleckej výroby Metod Salva, ktorý vzťah k remeslu zdedil po mame. Krosná sledoval od útleho veku a obrazy maminých výtvorov a vzorov si zapísal do pamäti. Po tom, ako prišiel o zamestnanie, tká aktívne.
Pri ukážke spracovania s Tatianou Šuškovou začali zrelou rastlinou a cez výrobu nití smerujú až k tkaniu.
Od zrnka po nite alebo ako sa tká ľan II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Momentálne napríklad prebieha až do konca januára v Slovenskom inštitúte vo Viedni výstava, ktorá ukazuje originálne podoby a cesty, ako pracovať s tradíciou v súčasnom svete – konkrétne s ľanom a konopou. Ústrednou témou ÚĽUV-u pre rok 2024 boli totiž práve tri pozoruhodné prírodné vlákna - ľan, konopa a žihľava.