Architekt Fridrich Weinwurm a Bratislava

Architekt Fridrich Weinwurm a Bratislava

Patril ku kľúčovým osobnostiam slovenskej architektúry prvej polovice 20. storočia. Hovoríme o Fridrichovi Weinwurmovi. Narodil sa v Borskom Mikuláši v roku 1885. Architektúru študoval v Nemecku v Drážďanoch a Berlíne, kde po absolvovaní štúdia aj krátko pôsobil. Po vzniku Československa pracoval ako samostatný architekt v Bratislave. Aj preto má práve v našom hlavnom meste najviac stavieb a dodnes sú okrasou Bratislavy. Potvrdilo sa to aj kunsthistorikovi Michalovi Budajovi, ktorý sprevádza zahraničných turistov v rámci tematickej prechádzky Židovské vily v Bratislave.

Martinovi Jurčovi Michal Budaj povedal nielen o živote Fridricha Weinwurma, ale aj o najdôležitejších stavbách.

Architekt Fridrich Weinwurm a Bratislava 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

S kunsthistorikom Michalom Budajom sa rozprávame o osobnosti Fridricha Weinwurma. Ako nám pripomínajú encyklopédie od roku 1924 pôsobil v spoločnom ateliéri s architektom Ignácom Vécseiom. Spolu boli autormi Považskej agrárnej a priemyselnej banky v Žiline, obytných súborov Unitas a Nová doba v Bratislave.

Udržiaval kontakty s predstaviteľmi českej, rakúskej, ruskej i nemeckej avantgardy. Podieľal sa aj na založení ľavicového časopisu Nová Bratislava. Zaiste aj preto je s jeho menom spojený projekt dostupného, lacného a kvalitného bývania.

Martinovi Jurčovi povedal Michal Budaj viac aj o niektorých týchto stavbách.

Architekt Fridrich Weinwurm a Bratislava 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Posledným väčším realizovaným dielom Fridricha Weinwurma bola Dunajská banka pri Rybárskej bráne v Bratislave. Ateliér Weinwurm-Vécsei neskôr zavreli pre protižidovské zákony.

Autor: Martin Jurčo

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame