Po nedávnych vianočných aj novoročných sviatkoch sme ešte plní želení, v ktorých nechýbalo ani prianie šťastia. Vyslovujeme aj prijímame ho v živote takmer automaticky, aj keď cesta za ním býva ťažká a kľukatá. Cítime ho každý ináč, v inej situácii, pri rôznych emóciách. Dá sa vôbec definovať? Vedeli by sme si odpovedať na otázku, čo to šťastie vlastne je? Pokúšala sa zistiť aj Hana Michalčíková.
Čo je to šťastie? 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Všetci po celý život túžime po šťastí a hľadáme ho. Už sme dnes hovorili o tom, že niektorí v spokojnosti, iní v úspechu, ďalší v emóciách - predovšetkým v láske. A vlastne nič nové pod slnkom. Rovnakú túžbu mali celé generácie pred nami .Neskúmali ho síce vedecky, ale uvažovali o ňom a písali. Napríklad Wiliam Shakespeare je autorom myšlienky: “Človek, ktorý nikdy neokúsil šťastie, alebo nešťastie, zomiera ako vojak, ktorý sa nikdy nestretol s nepriateľom.“ Známy je aj výrok kňažnej na adresu babičky z rovnomennej knihy Boženy Němcovej "Šťastná to žena.“ Ako je to ale vlastne s tým šťastím, ktoré hľadáme?
Čo je to šťastie? 2
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V predchádzajúcich minútach sme uvažovali aj s vedeckou pracovníčkou Nikolou Kallovou o šťastí. Nielen preto, že ho odborne skúma, ale aj preto, že je prirodzenou túžbou človeka. Legendárny hudobník John Lennon o ňou povedal: „Keď som mal 5 rokov, mama mi povedala, že kľúčom k životu je šťastie. Keď som prišiel do školy, pýtali sa ma, čím chcem byť, keď vyrastiem. Napísal som „šťastný.“ Povedali mi, že nerozumiem zadaniu. Ja som im povedal, že oni nerozumejú životu.“