Droga či šport?

Droga či šport?

Podľa posledných prieskumov využíva internet viac než  84 % Slovákov a takmer polovica sa na internet pripája každý deň. Väčšinu z nich tvoria mladí ľudia, ktorí na internete hľadajú potrebné informácie k štúdiu, ale samozrejme aj zábavu. Mnohí si voľný čas krátia hraním digitálnych hier. A hoci závislosť od internetu nie je zatiaľ uznaná za duševnú poruchu , problémy vyplývajúce z nadmerného používania internetu už dlhšie znepokojujú sociálnych vedcov. Hľadajú odpovede na otázku, či sú digitálne hry drogou, športom, alebo je to oboje? Aj kedy túto záľubu možno považovať za problematickú. Hana Michalčíková, sa najskôr pýtala ľudí.

Droga či šport? 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Hrávame sa odjakživa, v útlom veku s bábikami a autíčkami, neskôr prídu na rad spoločenské hry a keď objavíme kúzlo digitálnych hier, tak im mnohí podľahneme a vypĺňajú náš voľný čas. Ako však vo všetkom , aj tu treba mať na pamäti mieru. Ak ju vedome prekročíme, môžu nastať problémy. Schválne som použila podmieňovací spôsob, pretože problémy sa objaviť môžu, ale aj nemusia. Prečo je to tak? Vieme, od čoho závisí, či budeme mať záľubu pevne v rukách, alebo sa nám nebezpečne z nich vymkne? Hana Michalčíková sa na to pýtala doktora Marcela Martončíka zo Spoločenskovedného ústavu SAV v Košiciach.

Droga či šport? 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Zákon, ktorý v tomto roku vstúpi do platnosti odborníci vítajú. Zároveň však sociálny vedec Marcel Martončík upozorňuje na skutočnosť, že na Slovensku  je problém  zohnať kontakt na osoby, ktoré majú problémy s hraním digitálnych hier . Vo svete- Fínsku, v Južnej Kórei , sa ľudia dobrovoľne hlásia , u nás o nich nevieme. Takže aj zákon, ktorý má nepochybne dobrý cieľ, musí mať najskôr pacientov, ktorí o liečbu stoja.

Autorka: Hana Michalčíková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame