Zvony a tradícia zvonolejárstva v Trnave

Zvony a tradícia zvonolejárstva v Trnave

To, že zvony nechýbajú vo vianočných koledách a že zvon je jedným zo základných symbolov vianočných sviatkov nie je náhoda. Dlhé storočia sprevádzali totiž človeka na každom kroku. V dobách, keď neexistovali hodiny, určovali čas, ohlasovali nebezpečenstvo, smrť, ale aj radostné udalosti.

Tatiana Šušková sa o tom rozpráva v priestoroch unikátnej kampanologickej zbierky Západoslovenského múzea v Trnave, kde sú sústredené zvony z celého Slovenska  s historičkou múzea Luciou Duchoňovou.

Zvony a tradícia zvonolejárstva v Trnave 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Trnava je mestom kostolov aj preto je nazývaná malým Rímom. Západoslovenské múzeum v Trnave, ktoré je síce regionálne vlastivedné múzeum, v rámci svojej špecializácie plní však aj úlohy nadregionálneho charakteru. K jednej z najkrajších a najzaujímavejších zbierok múzea patrí kampanologická expozícia pozostávajúca zo zvonov z rôznych kútov Slovenska.
O histórii zvonolejárstva v meste veží sa Tatiana Šušková pozhovárala s historičkou múzea Luciou Duchoňovou.

Zvony a tradícia zvonolejárstva v Trnave 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Okrem toho, že zvony vymeriavali obyvateľom obcí a miest čas mali aj dôležitú varovnú funkciu. Aj preto sa ich obyvatelia v minulosti vždy snažili, aby zvony zničené po katastrofách, pohromách a vojnách boli rýchlo opäť na svojom mieste. 

Autorka: Tatiana Šušková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame