Zrejme neexistuje taký prieskum, ktorý by mapoval koľko ľudí sa počas vianočných sviatkov. s prívlastkom sviatky pokoja, ocitne v nejakej konfliktnej situácii. Isté je, že ak hádky, spory, nedorozumenia a vyhrotené situácie trvajú dlho - dokážu poriadne znepríjemniť život. Hľadať riešenia medzi rozhádanými stranami má však schopnosť mediácia. Práve o nej sa s JUDr. Františkom Kutlíkom, jedným z prvých mediátorov u nás rozprávala Janka Bleyová. Najskôr však v uliciach Bratislavy zozbierala zopár odpovedí na podstatnú otázku.
Výhody mimosúdneho riešenia konfliktov a sporov 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
„Čo sme si - to sme si, ale rozprávajme sa“. Aj tejto zásady sa držali naši predkovia. A mali pravdu. Možno totiž, keby sme sa aj v dnešných časoch, bez ohľadu na čas vianočný, viac rozprávali a navzájom sa aj počúvali, dokázali by sme predísť mnohým nedorozumeniam, často dokonca končiacich na súde. Aj preto Janka Bleyová náhodným chodcom v uliciach Bratislavy, dávala rovnakú otázku.
Výhody mimosúdneho riešenia konfliktov a sporov 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Z počutého je zrejmé, že recept na pokojné vyriešenie aj tých „najkomplikovanejších“ problémov je zakliaty v schopnosti ľudí nielen dobre argumentovať, ale aj pozorne načúvať argumentom protistrany a potom hľadať „spoločnú reč“.