Chystáte sa na cesty po Slovensku alebo do zahraničia? A pri plánovaní toho čo navštívite študujete sprievodcov, či rôzne bedekre v tlačenej podobe alebo cestovateľské portály v elektronickej podobe? Cestovných sprievodcov poznali ľudia už v staroveku. Príručku s názvom periplus na svojich cestách využívali najmä námorníci a obchodníci. Vznikli však aj také texty, ktoré sa dajú ako sprievodcovia pamiatkami využiť aj dnes. Ako sa pohodlne dozvieme všetko o meste? Tatiana Šušková sa po pátraní v histórii cestovných príručiek najskôr pozrela s historičkou Elenou Kurincovou do archívov Múzea mesta Bratislavy a neskôr sledovala prácu sprievodcov na uliciach hlavného mesta v priamom prenose.
Povolanie sprievodca - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Opäť sa vraciame do letnej atmosféry hlavného mesta, ktorá je typická najmä postávajúcimi turistami z celého sveta – pozorne počúvajúcimi výklad turistických sprievodcov v rôznych jazykoch. Tatiana Šušková bola s mikrofónom zvedavá, čo ich zaujíma a čo by sme sa aj my domáci mohli dozvedieť o histórii a zaujímavostiach Bratislavy.
Povolanie sprievodca - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Napriek tomu, že sme domáci – môžeme sa stať turistami vo vlastnom meste. Niekedy možno toho totiž o meste, v ktorom žijeme vieme oveľa menej ako hostia, ktorí nás navštevujú. Sprievodcovské služby nielen v Bratislave, ale aj iných mestách nášho kraja majú rôzne zameranie a niekde vám ich dokonca vedia “ušiť na mieru“.