Sú lásky nezabudnuteľné, celoživotné, letné, kúpeľné aj náhodné. Pri koníčkoch je to trochu inak. Ide o záľuby, ktoré vás pohltia celého a získajú si vás na celý život. Niektoré však, predstavte si, môžeme napriek všetkému považovať za letné. Veď kedy inokedy by sme ako nenahraditeľnú pomôcku mali použiť vejár, ak nie v lete? Pravda, kedysi mal aj iné, napríklad spoločenské funkcie, tá posledná, na ovievanie a spríjemnenie sparného dňa, mu zostala. A tak sa Hana Michalčíková vybrala za doktorom Jozefom Pružincom, ktorý sa po smrti manželky stará aj o túto vzácnu zbierku.
Zaujímavé koníčky manželov Pružincovcov - I. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Pri návšteve cudzích krajín si všímame rôzne vec i- podnebie krajiny, spôsob života jej obyvateľov, ich životnú úroveň, kvalitu bývania aj gastronomické špeciality. To všetko platilo aj pre manželov Jozefa Pružinca a jeho ženu Máriu, ale predsa len táto dvojica vnímala krajinu trochu ináč. Na podnet manželky Márie ich cesta viedla aj do obchodov - zámer bol jasne čitateľný. Rozšíriť zbierku vejárov. Hane Michalčíkovej to potvrdil aj Dr. Jozef Pružinec.
Zaujímavé koníčky manželov Pružincovcov - II. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zberateľka vejárov - stredoškolská učiteľka Mária Pružincová z Bratislavy vedela o vejároch veľmi veľa. Aj to, že tento doplnok ženskej módy poznali už v 5-tom storočí pred naším letopočtom aj v starovekom Grécku. Dôkaz o ich existencii priniesol vo svojej tvorbe aj básnik Homér. Od Grékov vejáre prevzali Rimania a Etruskovia. Vejár nechýbal ani vo Vatikáne. Vejár z peria pomáhal chrániť kňazov pre dotieravým hmyzom a do roku 1968 vítali ľudia každého pápeža mávajúcimi vejármi. Ktovie - možno krása vejárov, ale aj ich bohatá história a funkčnosť očaria vo svete moderných technológii aj vás.