Naposledy boli našou témou v rubrike História - peniaze v súvislosti s peňažnou reformou z júna 1953. Dnes sa pri peniazoch zastavíme opäť a budeme si všímať peniaze v 20-tom storočí. Nezistíme síce nič nové okrem toho, že peniaze vládli a vládnu svetom, ale presvedčíme sa, že ako všade, aj tu bol osud voči nim pohnutý a premenlivý. S archivárom Národnej banky Slovenska Dr. Františkom Chudjákom sa zhovárala Hana Michalčíková.
História peňazí v 20-tom storočí I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pred chvíľou sme hovorili o tom, že začiatkom 20-teho storočia bola koruna veľmi stabilná a pevná mena. Od roku 1914 však Rakúsko-Uhorsko viedlo nákladnú vojnu na rôznych frontoch a došlo k obrovskej inflácii. Zlaté a strieborné mince zmizli z obehu, boli nahradené papierovými -jedno a dvojkorunovými a začala sa inflačná špirála. Československo a iné nástupnícke štáty sa rozhodli oddeliť od starej meny a vytvoriť si vlastnú. Kedy k tomu došlo- pýtala sa Hana Michalčíková opäť archivára Národnej banky Slovenska Františka Chudjáka.
História peňazí v 20-tom storočí II. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tieto koruny vydržali v Československu do roku 1953 do peňažnej reformy, keď došlo k militarizácii ekonomiky a radikálnej úprave obeživa. Ako uviedol archivár Národnej banky Slovenska František Chudják, došlo tiež k výmene nových československých peňazí, ktoré boli tajne vyrábané a tlačené Sovietskom zväze a po výtvarnej a umeleckej stránke boli úpadkové . Postupne v šesťdesiatych rokoch počas uvoľnenia sa nominálna skladba vrátila k pôvodnej a sovietske bankovky boli nahradené domácimi platidlami. Koruna československá tu bola do februára 1993, keď došlo k menovej odluke a bola vytvorená samostatná slovenská a česká koruna.