Rudolf Geschwind sa narodil v auguste 1829 v českej obci Hředle, zomrel v auguste 1910 v slovenskej Krupine. Privlastňujú si ho Nemci, Maďari, Česi i Rakúšania. Ruže, ktoré vyšľachtil v Krupine, sú také kvalitné, že sa vo svete pestujú dodnes. Na Slovensku o ňom nehovoríme.
Lesmajster s diplomom zo slávnej Baníckej a lesníckej akadémie v Banskej Štiavnici sa celý život venoval aj hybridizácii lesných drevín a ruží. Šľachtil originálny rastlinný materiál, ktorý by prežil naše zimy. Hoci za svojho života slávu nezažil, jeho ružu Gruss an Teplitz v roku 2000 zapísali do Siene slávy historických ruží Svetovej federácie ružiarskych spoločností. Prijmite pozvanie na cestu po stopách Rudolfa Geschwinda. Fíčer Martiny Šimkovičovej sme vysielali 29.5. v Rádiu Regina a môžete si ho vypočuť tu.
„Ak ste z krajín s chladnejšou klímou, lepšiu odrodu na pestovanie nenájdete." Charles Quest-Ritson, autor Encyklopédie ruží Britskej Kráľovskej ružiarskej spoločnosti.
„Nepoznám iného šľachtiteľa, ktorého ruže by boli obľúbené v Škandinávii a zároveň na Islande, v USA i v južnej Indii." Erich Unmuth, expert rozária v rakúskom Badene.
Fotografie odrôd ruží vyšľachtených Rudolofom Geschwindom pochádzajú z najväčšej zbierke ruží na svete, Europarosarium v nemeckom Sangerhausene. Je možné, že pochádzajú priamo od šľachtiteľa Petra Lamberta, ktorý uvádzal Geschwindove ruže na trh. Možno pochádzajú aj z dnes neexistujúceho rozária grófky Márie Henriety Chotekovej, ktorá jeho ruže previezla z Krupiny do Dolnej Krupej. Tak či onak, to čo vidíte, je vzácny dôkaz kvality práce Rudolfa Geschwinda. Iba najkvalitnejšie ruže nájdete vysadené v záhradách aj viac ako 100 rokov po ich vyšľachtení...