Niektorí im hovoria e-kniha, iní digitálna kniha, alebo e-book, a mnohým vyhovuje pomenovanie eKnižka. V každom prípade nejde o knihu klasickú, tlačenú, ale o knihu v elektronickej podobe. Čítať ju možno v počítači, na tablete, alebo čítačke kníh. Prvé čítačky kníh sa objavili ešte v roku 2004, predávať sa začali vo svete o tri roky neskôr. Digitálne knihy sú skladné, ľahko prenosné, cenovo dostupné a majú možnosť dodatočných úprav. Téme sa venuje Hana Michalčíková.
Budúcnosť e-kníh a audio kníh v Petržalskej knižnici I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Len pred chvíľou sme hovorili o možnosti čítať knihy nie v klasickej tlačenej podobe, ale v elektronickej. Petržalská knižnica bola priekopníkom vo výpožičkách e-kníh, ktoré sprístupnila čitateľom ešte v roku 2016. Prechod na audio-knihy však prišiel až o 8 rokov neskôr, v roku 2024. Audio knihy predstavujú unikátnu kombináciu písaného slova, jeho interpretácie a niekedy aj hudby. Čítanie a počúvanie kníh sú síce rozdielne zážitky, ale majú rovnaký cieľ- priniesť príbeh, myšlienku, či informáciu. Čítanie ušami, ako hovoria audio knihám v Petržalskej knižnici, má množstvo výhod. Hane Michalčíkovej niektoré z nich pripomenula riaditeľka knižnice Libuša Jaďuďová.
Budúcnosť e-kníh a audio kníh v Petržalskej knižnici II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Čítať ušami, aj to znemená kráčať s dobou. Pokiaľ preferujete moderné služby môžete využiť ponuku audio kníh a e-kníh. Pre informáciu: V Miestnej knižnici Petržalka je k dispozícii fond svetovej klasiky v origináloch anglicky, nemecky, španielsky, francúzsky, taliansky, rusky a ukrajinsky. No a k chcete ostať pri klasickej knihe z bohatej ponuky knižnice si určite vyberiete tiež.