V nich si pripomíname nielen slovenské, ale aj české piesne z rozhlasového archívu. Tentoraz to bude spomienka na dve talentované české speváčky.
Ich kariéra však bola veľmi krátka a ich život sa skončil predčasne. Asi pamätáte éru našej populárnej hudby konca 60. a 70. rokov, zaiste vám ešte niečo povedia mená speváčok Miriam Hrušková a Jana Robbová. Prvá z nich Miriam Hrušková sa narodila pred 55 rokmi v českej Jilemnici. Nebyť jej dobrovoľného odchodu z tohto sveta, mohli sme o nej počuť aj ako o hviezde československej populárnej hudby.
Jsem divná holka, Jsem černá holka, Už je ti 16 pryč či Hotel Romeo. To je len niekoľko piesní, ktoré tak trochu aj charakterizovali Miriam Hruškovú. Jej otec bol vraj Kubánec a matka Češka. Ako malé dieťa bola v detskom domove a tam si ju vyzdvihla jej nevlastná matka a dala jej svoje priezvisko Hrušková. Mirka mala byť pôvodne kuchárka, no od dieťaťa udivovala svojím umeleckým talentom. V roku 1976 zvíťazila na súťaži mladých talentov Jihlava so spomínanou pesničkou Jsem divná holka. Tam vyhrala a aj na Intertalente – a už sa jej sypala jedna súťaž za druhou. Děčínska kotva, festival v Sokolove i v rozhlasová súťaž Pesničky pre Hviezdu. Miriam Hrušková sa v roku 1978 dostala aj na Bratislavskú lýru do nesúťažnej časti.
Miriam Hrušková udivovala svojím exotickým zjavom, farbou hlasu i prejavom. Ako dvadsaťročná už vystupovala na festivaloch v Soči, Zlatom Orfeovi v Bulharsku, či festivale v Drážďanoch. Začiatkom 80. rokoch spievala napríklad aj s Orchestrom Václava Hybša alebo aj s Karlom Černochom. Jej hlavným skladateľom bol Jindřich Brabec, autor napríklad aj Modlitby pro Martu. Aj keď ju prirovnávali k Marte Kubišovej či Eve Olmerovej. Bola vraj vzdorovitá a chcela ísť len svojou cestou. Miriam Hrušková sa rozhodla spáchať samovraždu pre nešťastnú lásku priamo v budove supraphonského štúdia Mozarteum v Prahe. Mala len 23 rokov.
Miriam Hrušková a Jana Robbová v Staromódnych spomienkach - 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Speváčka, o ktorej budeme teraz hovoriť, sa volala Jana Robbová. Bola len 150 centimetrov vysoká, no jej temperament sa objavoval nielen na jej domácej scéne, teda v pražskom divadle Semafor.
Jana Robbová pôvodne študovala zdravotnícku školu, no všetko zmenil deň, keď sa prihlásila do súťaže Hľadáme nové talenty pred 45 rokmi. Jej prirodzený talent bol jasný na prvé počutie. Súťaž vyhrala a hneď dostala ponuku spievať v kapele. Nemala ešte ani dvadsať, keď precestovala mnohé európske krajiny, naučila sa po anglicky a po nemecky. V Hamburgu chcela ostať natrvalo, no rozhodla sa vrátiť domov. Už od roku 1971 bola Jana Robbová členkou pražského divadla Semafor. Účinkovala nielen v divadle, aj na zájazdoch, nahrávala, účinkovala aj v televízii. Po roku sa v ankete Zlatý slávik dostala na 5. miesto. O rok na to prišiel duet s Karlom Gottom Toulky.
Po čase sa Jana Robbová spojila so skupinou Bacily a koncertovali nielen u nás, ale aj vo vtedajšej NDR. V 70. rokoch sa objavila aj v bratislavskej televízii v pesničkovej relácii Jána Roháča Našich deväť. Naspievala niekoľko desiatok skladieb – od tvrdého rocku až po komerčné hity. Stále však bola speváčkou viac na javisku ako v rozhlase či televízii. Aj keď jej vyšlo viac ako desiatka singlov. Jana Robbová v 80. rokoch spievala len sporadicky a definitívne rozhodla so spevom skoncovať v roku 1985. Potom pracovala ako výčapníčka, či ako servírka. A v takejto úlohe sa na niekoľko sekúnd objavila aj v známom českom seriáli Malý pitaval z velkého města. Zomrela po ťažkej chorobe celkom v ústraní ako 45 ročná v roku 1996.
Miriam Hrušková a Jana Robbová v Staromódnych spomienkach - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Okrem ukážky z Bratislavskej lýry 1978 sme uviedli v Staromódnych spomienkach tieto piesne:
Jindřich BRABEC / Michael PROSTĚJOVSKÝ
Hotel Romeo
Spieva: Miriam HRUŠKOVÁ
ŠTÚDIOVÝ ORCHESTER
Skladba nahratá v roku 1979.
Ivan ŠENDERA / Hana HORNOFOVÁ
Strašáček (Strašiačik)
Spieva: Jana ROBBOVÁ a JEZINKY
Taneční orchestr Československého rozhlasu Praha
Dioriguje: Josef VOBRUBA
Skladba bola nahratá v roku 1973 a uvedená na Děčínskej kotve.