Vonku nám prituhlo a tak pri spoznávaní regiónu radi uprednostníme interiér, v ktorom sa dozvieme niečo zaujímavé. Tatiana Šušková tak spravila na návšteve záhorskej obce Veľké Leváre, ktorú preslávili najmä habáni.
Na Slovensko prichádzali z rodných krajín v 16. storočí a podľa historických odhadov ich mohlo byť na našom území niekoľko tisíc. Usádzali sa v obciach, kde sa snažili združiť do spoločných skupín.
Takto vznikol aj vo Veľkých Levároch doteraz zachovaný Habánsky dvor, ktorý predstavuje najväčšiu zachovanú lokalitu pôvodného obydlia habánov v Európe. Pôvod náhrobkov na dvore Izerovho domu, kde sídli múzeum Tatiane Šuškovej vysvetlila sprievodkyňa Valéria Michaleková.
Habánske múzeum vo Veľkých Levároch I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači. Habánsky dvor vo Veľkých Levároch predstavuje najväčšiu zachovanú lokalitu pôvodného obydlia habánov v Európe. Habáni boli vysoko usporiadanou komunitou s prísnym dodržiavaním poriadku. Ich zásady sa im vrátili v celkovej prosperite a v porovnaní s ostatným obyvateľstvom aj v hmotnom blahobyte. Ten vyplýval najmä z predaja výrobkov zručných remeselníkov. Ovládali mnohé remeslá, vynikali najmä vo vinohradníctve, hrnčiarstve, súkenníctve či lekárnictve. Pravdepodobne najsilnejší pozitívny ohlas si získala habánska keramika. Aj o nej sa Tatiana Šušková zhovárala s Valériou Michalekovou.
Habánske múzeum vo Veľkých Levároch II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V najlepšom období habánske dvory fungovali vo viac ako 20 obciach na západnom Slovensku. A na Záhorí sa im neobyčajne páčilo. Svedčia o tom až tri miesta Záhoria, kde sú habáni stále medzi nami. Okrem múzea s habánskou tematikou nájdeme zachovaný habánsky dvor so zvonicou a mlynom v Sobotišti a pozostatok habánskej kultúry môžeme v časti Moravského svätého Jána „na Kaníži“, kde je tradičný kruhový dvor po habánoch v strede, ktorého je kaplnka.