Včera, 8. apríla, si ľudia rómskej národnosti, ale aj celý svet, pripomenuli Medzinárodný deň Rómov, ktorý bol ustanovený na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov zo štrnástich krajín pri Londýne v roku 1971. Účastníci tohto stretnutia požiadali svetovú verejnosť, aby akceptovala ich vlastné pomenovanie Róm/Rómovia a zároveň sa prihlásili ku krajine svojho pôvodu – k Indii. Podľa odhadov žije v súčasnosti v európskych štátoch od sedem do štrnásť miliónov Rómov, pričom veľká časť z nich žije v chudobe a vylúčení.
V Slovenskej republike predstavuje rómska národnostná menšina druhú najpočetnejšiu. My si pri tejto príležitosti pripomenieme významnú osobnosť, talentovaného rómskeho spisovateľa, Ľudovíta Didiho z Vrábľov, ktorý zomrel v roku 2013. Povolaním bol učiteľ, ale potom, čo spolu s manželkou Máriou Didiovou podpísal Chartu 77 musel pracovať ako robotník. Redaktorka Ivica Ruttkayová sa o knihách Ľudovíta Didiho porozprávala s teoretikom Ondrejom Sliackym. Z archívu však budeme počuť aj rozhovor so spisovateľom a jeho manželkou.
Spomienka na rómskeho spisovateľa Ľudovíta Didiho
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Výnimočný rómsky spisovateľ z Vrábľov, ktorý nás navždy opustil v roku 2013 Ľudovít Didi je autorom prozaických kníh - Príbehy svätené vetrom, Cigánkina veštba, Čierny Róm a biela láska, Róm Tardek a jeho osud. Originálnym spôsobom v nich opísal pohnuté rómske osudy, folklór a tradíciu.