Medzi množstvom medzinárodných dní v kalendári je aj Medzinárodný deň materinského jazyka. Pripadá na 21. februára. Práve v tento deň si uvedomuje potrebu zvyšovať povedomie o jazykovej kultúre a rozmanitosti. Slovenčinu vnímame ako dorozumievací jazyk, neskôr sa v ňom vzdelávame, používame ho v práci, pri výchove detí a pod. Postupne k nemu pribúdajú aj ďalšie, ale rodný je len jeden a je jedno, či ste Francúz, Rus, Slovák alebo Španiel. Hana Michalčíková si to najskôr overila u ženy, pre ktorú slovenčina nebola materinským jazykom - u Tatiany Žitnikovej.
Medzinárodný deň materinského jazyka I.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Jazyky sa vyvíjajú neustále, vznikajú aj zanikajú. Vyše 50 percentám z takmer 6000 jazykov, ktorými sa hovorí vo svete a sú nositeľmi kolektívnej pamäti nehmotného dedičstva, hrozí zánik. Aj preto si treba pozorne všímať aj náš materinský jazyk-slovenčinu a nielen pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa materinského jazyka. Slovo má Hana Michalčíková.
Medzinárodný deň materinského jazyka II.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dnes, 21. februára si pripomíname Medzinárodný deň materinského jazyka. Berme to ako jedinečnú príležitosť na zvyšovanie úrovne používania spisovného slovenského jazyka a zároveň na zvyšovanie povedomia nás všetkých v oblasti jazykovej kultúry.