Konštatujeme to už dva roky, že kultúra to nemá ľahké a naozaj nemá. Prázdni divadlá, kiná, galérie, múzeá... toto všetko je pomerne neútešné a aj keď sa opatrenia uvoľnili, kultúrne inštitúcie sa zapĺňajú len pomaly. My dnes zájdeme do kina, do kníhkupectva, do galérie, aj do Domu umenia v Piešťanoch. Príjemné piatkové popoludnie vám želá Marcel Hanáček.
Otvorili kiná – Otvorenie kín sprevádzajú obavy
Autor: Marcel Hanáček
Po uvoľnení protipandemických opatrení sa kiná na Slovensku po päťdesiatich dňoch mohli opäť otvoriť. Jedni prevádzkovatelia sa tešia, iní rátajú náklady. Na Slovensku máme totiž minimálne dva druhy kín – multiplexy v nákupných centrách, ktoré disponujú viacerými sálami a potom jednosálové menšie kiná, kde sú straty výrazné. Pokračuje filmový publicista a kritik Peter Konečný.
Otvorili kiná – Otvorenie kín sprevádzajú obavy
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Milovníkom kina netreba vysvetľovať rozdiel medzi filmom v obývačke a filmom na veľkom plátne v kine so všetkým, čo k tomu patrí. Mám na mysli skôr tú atmosféru, spoločnosť, nie pukance s kolou. Tí, ktorí majú kino radi, to chápu a tí ostatní – hádam pochopia.
Dom umenia v Piešťanoch – Aktuálny program
Autor: Iveta Pospíšilová
Aj Dom umenia v Piešťanoch sa opäť vrátil k prevádzke. Zatiaľ ešte nie stopercentnej, keďže prvé predstavenia divadelných súborov plánujú na február, ale už sa premieta v kine a možno si pozrieť aj viaceré výstavy. Iveta Pospíšilová získala viac informácií od riaditeľky Edity Bjeloševičovej.
Dom umenia v Piešťanoch – Aktuálny program
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V polovici februára, konkrétne 18. by sa v komorných priestoroch galérie Domu umenia mal konať poeticko-hudobný večer k vlaňajšiemu stému výročiu úmrtia Pavla Országha Hviezdoslava. Účinkovať bude divadielko Galéria z Nového Mesta nad Váhom.
Mimi a Líza – Nový príbeh knižných a televíznych kamarátiek
Autor: Marcel Hanáček
Mimi a Lízu už čitatelia poznajú. Je to etablovaná dvojica dievčat, z ktorých je jedna nevidiaca a spoločne zažívajú nové a nové dobrodružstvá. Táto dvojica má šancu zapadnúť medzi legendárne postavičky detských knižníc, ako boli v našom detstve Danka a Janka, Maťko a Kubko a ďlšie. Už vieme, že Mimi a Líza majú ďalšiu dávku zábavy a dobrodružstva a tí, ktorí čítajú, sa s nimi môžu zoznámiť skôr ako tí, ktorí Mimi a Lízu sledujú v tlevízii. Viac mi povedala Saša Petrášová z vydavateľstva Slovart.
Mimi a Líza – Nový príbeh knižných a televíznych kamarátiek
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Galéria Slovenského rozhlasu – Výstava fotografií Fera Hotvátha
Autor: Marcel Hanáček
Vy, ktorí máte radi výtvarné umenie asi poznáte aj náš výstavný priestor – galériu SRo. Kedy ste boli u nás naposledy? Pýtam sa preto, lebo naša galéria sa pomerne výrazne zmenila. Novým kurátorom Galérie SRo sa stal Ivan Jančár, ktorý od roku 1983 pracoval ako kurátor modernej grafiky a kresby v Galérii mesta Bratislavy. Pripravil desiatky výstav na Slovensku aj v zahraničí, publikoval knihy a písal články o slovenskom a medzinárodnom umení. Jeho novým pôsobiskom sa stala galéria v rozhlasovej pyramíde a aktuálne si tam môžete ešte týždeň pozrieť zaujímavú a jedinečnú kolekciu fotografií Fera Horvátha. Tie v novom, opticky zväčšenom priestore pôsobia trošku strateno, ale o to pôsobivešie. Pokračuje Ivan Jančár.
Galéria Slovenského rozhlasu – Výstava fotografií Fera Hotvátha
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zopakujem, že aktuálna výstava fotografií bývalého rozhlasáka Fera Horvátha je v našej galérii prístupná do budúceho piatka, 4. februára.
Macko Uško – Legendárna rozprávka v knižnej podobe
Autor: Martin Jurčo
Nielen generácia detí vyrastajúca v 80. rokoch veľmi dobre pozná príhody Macka Uška. Azda každému z nás sa v mysli vybaví postavička Macka so smiešnym uškom a k tomu hlas herca Michala Dočolomanského. V tomto poľskom večerníčku do slovenčiny nahovoril všetky postavičky.
Knižka o Mackovi Uškovi od poľských autorov od Czeslawa Janczarskeho a Zbigniewa Rychlickeho vyšla ešte v 60. rokoch vo viacerých krajinách. U nás naposledy v roku 1971. Postavičku pripomenul až večerníčkový seriál na námet pôvodnej knihy. Po päťdesiatich rokoch text knihy nanovo z poľštiny preložila Mária Lachkovičová. Preklad bol pre ňu hračka. No na to, aby knižka vyšla – to bola ešte dlhá cesta.
Martin Jurčo sa od Márie Lachovičovej dozvedel aj to, koľko tento trval tento jej „uškovský“ príbeh – od prekladu až po vydanie knihy......
Macko Uško – Legendárna rozprávka v knižnej podobe
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Mária Lachovičová síce pochádza z malebnej obce Divín – na pomedzí okresov Detva a Lučenec, no už dlhé roky sú pre ňu domovom Bratislava a Svätý Jur pri Bratislave.
LITERÁRIUM: Ján Luhový
Autor: Marcel Hanáček
Ján Luhový nám o sebe nenapísal veľa, vlastne len meno a vek – má 74 rokov a vo voľných chvíľach sa venuje písaniu poézie. Jeho básne sú príjemné, tradičné, so zrozumiteľným jazykom aj obrazmi a mne sa páči, že niektoré majú aj štipku irónie a vtipu. Dve básne Jána Luhového prečíta Ľudovít Jakubove.
LITERÁRIUM: Ján Luhový
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ukážky z tvorby Jána Luhového prečítal Ľudovít Jakubove.
Záver:
A ešte kultúrna trojička na záver: (dnes diétna a dištančná, ale chutná a výživná)
Film Zuzany Piussi OČISTA, ktorý sa na jeseň kvôli pandémii musel presunúť do online priestoru, sa po otvorení kín vracia na veľké plátna. Režisérka Zuzana Piussi tvrdí, že téma justície je v spoločnosti veľmi živá, ľudia sú znepokojení, cítia nespravodlivosť, čo sa odráža aj do nedôvery v slovenské súdy.
Prestížne hudobné teleso Moyzesovo kvarteto oslávilo pred časom 45. výročie vzniku a pri tejto príležitosti nahralo album so skladbami od piatich významných slovenských autorov, Alexandra Moyzesa, Ladislava Burlasa, Ilju Zeljenku, Mariána Vargu a Egona Kráka. Všetky skladby už kvarteto kedysi naštudovalo, no spolu na jednom albume sa ocitli po prvý raz; zároveň ich spájajú slovenské korene, na ktoré sa autori odvolávajú. Hráči kvarteta hovoria, že dramaturgia albumu je pestrá a každý si v ňom nájde kúsok svojho šťastia.
MFF Rotterdam patrí k renomovaným svetovým filmovým festivalom. Pre slovenskú kinematografiu je veľkým úspechom, že jeho aktuálny 51. ročník premietne digitálne reštaurovaný film Eduarda Grečnera Každý týždeň sedem dní (1964) zo zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ).
To je všetko, krásny piatok a víkend vám želá Marcel Hanáček.