Jeseň nás pozýva do divadla, da múzea, na prechádzku mestom alebo k dobrej knihe. Toto všetko nájdete aj v KPJS. V Seredi by ste si mali ísť pozrieť nový pamätník. No, nový... taký tam už kedysi stál, potom ho zrušili, zahrabali a nikdy nenašli. Tento týždeň postavili nový podľa starých fotografií a viac povieme už o chvíľu. Potom si prelistujeme dve zaujímavé encyklopédie, ktoré nás zavedú na bojiská, ale aj do slovenských múzeí. A to je len niečo z toho, čo budete počúvať v nasledujúcej hodinke. Príjemné piatkové popoludnie vám želá Marcel Hanáček.
Socha legionára – V Seredi odhalili staronový pamätník
Autor: Marcel Hanáček
Do zoznamu vojnových hrobov na Slovensku pribudne pomník padlým hrdinom, ktorý v utorok slávnostne odhalili v Seredi na Námestí republiky. Predstavuje sochu legionára a je poctou hrdinským obetiam pri obrane Slovenska. Dielo nie je originálom, je kópiou sochy, ktorá už raz v centre mesta stála. Primátor Serede Martin Tomčányi:
Socha legionára Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Prenosy z Metropolitnej opery – Program Domu umenia v Piešťanoch
Autor: Iveta Pospíšilová
Milovníci opery jej dôverne hovoria Metka, oficiálny názov však znie Metropolitná opera. Nachádza sa na Manhattane v New Yorku. Pred pár rokmi niektoré kultúrne inštitúcie na Slovensku začali uvádzať priame prenosy predstavení z tejto legendárnej umeleckej inštitúcie. V súčasnej sezóne ostal už iba Dom umenia v Piešťanoch, kde ako v jedinom na Slovensku raz do mesiaca možno vidieť skvostné operné predstavenia s najlepšími svetovými interpretmi. Viac sa Iveta Pospíšilová dozvedela od riaditeľky Domu umenia Edity Bjeloševičovej.
Prenosy z Metropolitnej opery
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Priaznivci opery sa môžu v budúcom roku tešiť na Dona Carlosa, Luciu di Lammermoor i Turandot. O priamych prenosoch z Metropolitnej opery v New Yorku budeme ešte informovať.
Encyklopédie sú stále v kurze – O móde encyklopédií s vydavateľom
Autor: Marcel Hanáček
Neviem, čo ste ako deti čítali vy, ale naše deti vyrastali aj na encyklopédiách. Je to príjemné listovanie a nenápadné vzdelávanie za pomoci obrázkov. O móde encyklopédií som sa rozprával so Sašou Petrášovou z vydavateľstva Slovart pri listovaní knižiek Bitky a bojiská a Vitaj v múzeu.
Encyklopédie sú stále v kurze
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Takto sme si prelistovali Bitky a bojiská a do zaujímavého sveta slovenských múzeí sa pozrieme o chvíľu.
Encyklopédie sú stále v kurze – O móde encyklopédií s vydavateľom
Autor: Marcel Hanáček
Jeseň už niekoľko rokov patrila knižnému veľtrhu Bibliotéka. Tá veľká – z pochopiteľných pandemických dôvodov opäť nebude, ale v RTVS sme vám pripravili množstvo rozhovorov o knižkách a dnes listujeme v niekoľkých nových encyklopédiách. Pred chvíľou sme hovorili o bitkách a bojiskách a teraz sa presunieme do interiérov slovenských múzeí. Pokračujem v rozhovore so Sašou Petrášovou z vydavateľstva Slovart.
Encyklopédie sú stále v kurze Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Poštárske zážitky – Z tvorby Ľudmily Martinkovičovej
Autor: Martin Jurčo
Koniec októbra je každoročne spojený aj s pripomienkou výročia vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Už sme viackrát aj v Rádiu Regina hovorili o aktivitách Českého spolku v trnavskom regióne. Už viac ako polstoročie žije v Trnave aj Ľudmila Martinkovičová. A aj keď jej rodnou lokalitou je Haná na strednej Morave, v Trnave sa cíti už ako doma.
Je intenzívnou poslucháčkou rozhlasu. Zaiste aj preto sa naučila dobre slovenčinu, a to ju priviedlo aj k písaniu. Pozitívom je, že svoje diela nepovažuje za veľké umenie, skôr za milé zápisky toho, čo prežila. Sú to zväčša krátke vtipné poviedky alebo rôzne prozaické texty zo života. Prvú knihu s názvom Haná, Haná, krajina moja milovaná vydala v hanáckom nárečí. Nasledovala rovnako hanácká kniha Má úcta paní, nesu vám psaní, kde opisuje prácu poštovej doručovateľky. Rovnako aj tretia kniha sa venuje poštárskemu remeslu, no Ľudmila Martinkovičová ju preniesla do Trnavy a dala jej jednoduchý názov Poštárske zážitky. Na ňu nadväzuje kniha Príbehy zo života. S Ľudmilou Martinkovičovou sa rozprával Martin Jurčo. A čo sa jej najviac páči v Trnave?
Poštárske zážitky – Z tvorby Ľudmily Martinkovičovej
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ľudmila Martinkovičová je častou hostkou literárnych súťaží a jej veselé poviedky boli aj ocenené. Napríklad na celoslovenskej literárnej súťaži O cenu Dominika Tatarku v Plevníku-Drienovom. Úspešná bola svojou humornou opačnou rozprávkou s názvom Ako babička navštívila Karkulku. Aj keď v Trnave vystriedala viacero adries, už dlhé roky je jej domovom periférna trnavská časť Oravné.
LITERÁRIUM: Kristína Šebová
Autor: Marcel Hanáček
Kristína Šebová je mladá autorka z Levíc. Zaujíma sa o históriu a cudzie jazyky. Aktívna je na internetových blogoch, zapája sa do dobrovoľníckych aktivít vo svojom meste a okrem toho píše poéziu. Ukážky z jej tvorby prečíta Bibiana Ondrejková.
LITERÁRIUM: Kristína Šebová
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ukážku z tvorby Kristíny Šebovej prečítala Bibiana Ondrejková.
Záver:
A ešte kultúrna trojička na záver:
Pri príležitosti minuloročného 100. výročia od založenia Slovenského národného divadla pripravil Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Historickým múzeom výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje, ktorou môžu používatelia z celého sveta poprechádzať aj virtuálne vďaka zobrazeniu Street View. Históriou slovenského divadla používateľov sprevádza aj 10 unikátnych online výstav, ktoré približujú významné slovenské osobnosti či architektúru pôvodného Slovenského národného divadla. Nechýba ani divadelná tvorba v podobe bábkového Fausta či hier z pera Williama Shakespeara.
Nezávislé Divadlo Houže uvedie 2.11. o 19:00 v Štúdiu 12 v Bratislave premiéru inscenácie Obrázky z Veľkej vojny alebo Návrat Ondreja Baláža, v réžii Mateja Trubana. Táto inscenácia vznikla pod záštitou projektu Mliečne zuby, ktorý zastrešuje Divadelný ústav v Bratislave.
A na záver dávam do pozornosti tri novembrové výstavy v Dome umenia v Piešťanoch, ktoré sú súčasťou 23. ročníka česko-slovenského festivalu Piešťanské rendezvous.
Výstava FENOMÉN POLÍVKA predstavuje obrazy, karikatúry a fotografie, v novembri vystavia diela zo zbierok Galérie u sv. Jakuba Nový Bydžov a fotografie Ľkudovíta Lenocha predstaví výstava Zlomky poznania.