Farebnú jeseň každé dva roky dopĺňa krásne farebné podujatie – do sveta knižnej ilustrácie pozýva Bienále ilustrácií Bratislava. Dnes sa začína 28. ročník.
Ak by ste radšej rande, pozývame na Piešťanské rendezvous. Milovníkom kníh predstavíme dve novinky z finálovej zostavy Anasoft litery a zájdeme aj do kina na nový pozoruhodný film Cenzorka.
Príjemné piatkové popoludnie vám želá Marcel Hanáček.
Novinky z Anasoft Litery – Dve finálové knihy
Autor: Marcel Hanáček
Ak veríte literárnym recenzentom a radi siahnete po ocenenej knihe, mám pre vás dva tipy z finále Anasoft Litery. Ženský aj mužský pohľad na vec. A na svet okolo nás. Obaja totiž reflektujú svet, v ktorom žijeme a obe knihy, o ktorých budeme hovoriť sú mierne neveselé. So Sašou Petrašovou otvárame knihy jednej dámy a jedného pána.
Novinky z Anasoft Litery
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Piešťanské rendezvous – 23. ročník podujatia
Autor: Iveta Pospíšilová
Október a november patrí v piešťanskom Dome umenia už vyše dve desaťročia najmä podujatiam festivalu českej a slovenskej kultúry Piešťanské rendezvous (randevú). O obsahu jeho 23.ročníka sa Iveta Pospíšilová rozprávala s riaditeľkou tejto kultúrnej inštitúcie Editou Bjeloševičovou.
Piešťanské rendezvous
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V tomto roku sa zmenilo aj logo festivalu Piešťanské rendezvous. Čierno-biely motív pani a pána vytvorila študentka dizajnu na medzinárodnej výtvarnej škole v Prahe Kristína Bučková.
Cenzorka – Nový film v kinách
Autor: Marcel Hanáček
Včera vstúpil do slovenských kín nový film, ktorý je zároveň prvý slovenský film ocenený na festivale v Benátkach. Ide o drámu Cenzorka. Režisér Peter Kerekes a scenárista a producent Ivan Ostrochovský strávili šesť rokov návštevami a nakrúcaním v ukrajinskej ženskej väznici. To nakrúcanie bolo presne také, ako si mnohí predstavujeme – s množstvom obmedzení, ale takisto s množstvom autenticity. Scenárista a producent Ivan Ostrochovský:
Cenzorka
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Bienále ilustrácií Bratislava – Dnes sa začína 28. ročník
Autor: Iveta Pospíšilová
O knihách hovoríme v našej relácii pravidelne a súčasťou knižky je ilustrácia. Dnes máme dôvod spomenúť práve kreslenú a maľovanú časť kníh, lebo sa začína 28.ročník Bienále ilustrácií Bratislava. Jeho súčasťou je aj výstava troch ilustrátorov, ktorí v minulom ročníku, v roku 2019 získali neštatutárne ceny. Tú si návštevníci môžu vo výstavných priestoroch na Západnej terase Bratislavského hradu pozrieť už od stredy. Na vernisáž zašla aj Iveta Pospíšilová, ktorá najskôr oslovila držiteľa Ceny detskej poroty 2019 výtvarníka Svetozára Košického.
Bienále ilustrácií Bratislava
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Výtvarníka Borisa Šímu ocenili pred dvoma rokmi Cenou primátora Bratislavy. Ďalším majstrom ilustrácie, ktorého diela možno na výstave vidieť, je Miroslav Cipár. Predvlani na Bienále ilustrácii Bratislava získal Cenu Poštovej banky za mimoriadny prínos do ilustračnej tvorby.
Príbehy Prešporka – Zaujímavé čítanie knihy Ivana Szabóa
Autor: Martin Jurčo
Publicista Ivan Szabó je autorom tridsiatky kníh, v ktorých sa venuje popularizácii histórie. Napísal spomienky na rodný Leopoldov a jeho osobnosti. No celý život žije v Bratislave. A tak sa v posledných rokoch venuje najmä jej dejinám. V najnovšej knihe približuje čitateľom kapitoly z minulosti Bratislavy v 18. storočí.
Ivan Szabó však nechce byť učebnicovým rozprávačom histórie. Vyberá si skôr zaujímavosti a perličky a tie spája s príbehmi. V Príbehoch Prešporka v 18. storočí sa venuje vínu, lumpom, katom, prostitútkam, majiteľom palácov, lekárnikom a dozviete sa aj, čo boli prešporské bajgle. Martinovi Jurčovi povedal Ivan Szabó aj o tom – čo ho inšpirovalo písať takéto knižky.
Príbehy Prešporka
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Príbehy Prešporka v 18. storočí je v poradí tridsiatou knihou novinára a publicistu Ivana Szabóa. Počas jej písania oslávil aj svoje jubileum – osemdesiatku. A keďže vieme, že má rozpísanú aj ďalšiu knihu, želáme mu k jej úspešnému vydaniu hlavne veľa zdravia a entuziazmu.
LITERÁRIUM: Monika Nemčeková
Autor: Marcel Hanáček
Monika Nemčeková je zo Zlatých Moraviec. Študovala žurnalistiku na FF UK v Bratislave a popri novinárskej práci sa venuje písaniu poviedok a krátkych básní. Žije v Kozárovciach a je členkou Leterárneho klubu Dúha. V ich zborníku uverejnila aj niekoľko svojich básní, z ktorých nád nes prečíta Bibiana Ondrejková.
LITERÁRIUM: Monika Nemčeková
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ukážky z tvorby Moniky Nemčekovej čítala Bibiana Ondrejková.
Záver:
Aj dnes tri pozvánky na záver:
Výstava s názvom Tanec línií a tvarov v Galérii Jána Koniarka v Trnave predstavuje česko-slovenské maliarske stretnutie, obrazový dialóg dvoch abstraktných podôb súčasnej maľby umelcami jednej generačnej vlny – Davida Hanvalda a Jána Vasilka. Obidvaja autori pracujú vo väčších cykloch a výstava ukazuje premenu ich vizuálneho jazyka za posledných desať rokov, ale aj istú kontinuitu a integritu vlastných programov a rukopisov.
Asociácia slovenských kameramanov (ASK) pripravuje ďalšiu masterclass, ktorá sa odohrá v rámci filmového Festivalu Áčko. Oceňovaný kameraman Martin Žiaran (ASK) sa podelí so svojimi skúsenosťami, ako svietiť nočné i denné scény v hraných filmoch a ako sa na ne pripraviť. Majstrovská lekcia bude na VŠMU, 22. októbra 2021.
A ak radi plánujete vopred, urobte si čas na divadlo od 25. – 31. októbra. FESTIVAL ASTORKA už takmer 20 rokov každoročne obohacuje kultúrny život bratislavského regiónu. Vďaka FESTIVALU ASTORKA pred mnohými rokmi spoznali slovenskí diváci Dejvické divadlo; budapeštianske Bárku a Vígszínház; spoločensko-politicky ladené produkcie Švandovho divadla na Smíchově; poľský Lubuski teatr či liberecké Naivní divadlo, ktoré je slávne takmer každou novou produkciou; Divadlo na zábradlí a mnohé ďalšie. O aktuálnom ročníku ešte určite budeme hovoriť aj v KPJS.
Jej dnešné vydanie sa končí, príjemný piatok a vydarený víkend vám želá Marcel Hanáček.