Keď som bol nedávno v Hlohovci, bol som príjemne prekvapený, ako toto mestečko žije kultúrou. Asi najznámejším podujatím je medzinárodná výstava súťažných výtvarných prác detí Ex Libris Hlohovec, ktorá má aj niekoľko sprievodných výstav – tam začneme dnešnú KPJS.
Zájdeme aj do SND, kde nahrávali rozhlasovú hru. Túto nahrávku bude teda nielen počuť, ale tí, ktorí tam boli, ju mohli aj vidieť. Vidieť môžete aj nový dokument o úspešnom architektovi, ktorý musel odísť zo Slovenska, ale nestratil sa. A stratiť sa môžete napríklad v kine pri premietaní filmov festivalu Be2Can.
Príjemné piatkové popoludnie vám želá Marcel Hanáček.
exLIBRIS Hlohovec – Sprievodné výstavy
Autor: Iveta Pospíšilová
Sprievodnými podujatiami 18. ročníka medzinárodnej výstavy súťažných výtvarných prác detí Ex Libris Hlohovec sú dve autorské výstavy slovenských výtvarníkov. Karol Felix z Nitry svoju výstavu nazval Malé príbehy a Radoslava Hrabovská z Bojničiek Ratolesti. Obe výstavy sú nainštalované v rovnakých výstavných priestoroch, ako práce detí, teda v Robotníckom dome v Hlohovci, ktorý je súčasťou Vlastivedného múzea. Iveta Pospíšilová oslovila oboch výtvarníkov.
exLIBRIS Hlohovec
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ako vzniká rozhlasová hra? – Verejná nahrávka v SND
Autor: Michal Herceg
V nedeľu večer môžete navštíviť divadelné predstavenie a zároveň sa stať súčasťou verejnej rozhlasovej nahrávky. V modrom salóne Slovenského národného divadla sa predstavia prevažne nevidiaci a slabozrakí herci vo svojej autorskej hre Ste medzi nami. Inscenáciu divadla Zrakáč zachytia aj naše mikrofóny a časom bude uvedená ako rozhlasová hra. Nielen o tomto nevšednom počine, sa s dramaturgom Petrom Pavlacom porozprával Michal Herceg.
Ako vzniká rozhlasová hra?
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Architekt drsnej poetiky – Nový dokeumentárny film
Autor: Iveta Pospíšilová
V roku 1921 sa vo Veľkej Lomnici v rodine stolára narodil Hans Broos. Pôvodom Karpatský Nemec po odsune z Československa pokračoval v štúdiu architektúry v Nemecku a napokon zakotvil v Brazílii, kde sa stal veľmi úspešným architektom. Svedčí o tom 140 realizovaných diel vrátane hotelov, sakrálnych objektov, súkromných rezidencií najmä v Sao Paole. Doposiaľ neznámy príbeh prináša nový celovečerný dokumentárno-hraný film, o ktorom sa Iveta Pospíšilová rozprávala s jeho režisérom Ladislavom Kabošom.
Architekt drsnej poetiky
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Be2Can – 8. ročník filmového festivalu
Autor: Marcel Hanáček
Be2Can
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ján Rau – Mladý klavirista z Piešťan
Autor: Martin Jurčo
Alexander Cattarino, Tomáš Seidmann, Peter Toperczer, Marián Lapšanský či Klára Havlíková. To je len niekoľko mien úspešných hudobníkov, ktorí zasvätili život klavíru. K týmto slávnym menám zaiste pribudne aj meno mladého klaviristu Jána Raua z Piešťan. V súčasnosti absolvoval štúdium na konzervatóriu a pokračuje na univerzite. Navyše, nahral v štúdiách RTVS svoj prvý klavírny album.
Ján Rau má ambíciu vyskúšať si čo najviac hudobných nástrojov z rôznych období. Martin Jurčo sa ho opýtal aj na to – či ho v talente ovplyvnilo aj rodinné prostredie.
Ján Rau – Mladý klavirista z Piešťan
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
LITERÁRIUM: Kristína Janegová
Autor: Marcel Hanáček
Tvorbu Kristíny Janegovej sme vám už predstavovali, dnes si opäť prečítame niečo z jej novej básnickej zbierky. KRISTÍNA JANEGOVÁ žije a tvorí v kraji pod Veľkou Javorinou, v meste Stará Turá, no srdcom je Myjavčanka. V kopaničiarskom kraji prežila celý svoj aktívny život. Svoje literárne diela uverejňovala vo viacerých časopisoch a zúčastnila sa aj na rôznych súťažiach. Nedávno jej vyšla tretia zbierka básní Čarovný záhradník. Kristína Janegová sa vo svojej tvorbe často inšpiruje zvieratami, ale jej básne nie sú prvoplánovo o zvieratkách. Naopak – ponúkajú mnohé zaujímavé paralely so svetom ľudí. Aj to budeme počuť o chvíľu. Z tvorby Kristíny Janegovej číta Hana Michalčíková.
LITERÁRIUM: Kristína Janegová
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Záver:
Záverečnú trojičku pozvánok začneme v hlavnom meste: Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry (SNM – MZK) v spolupráci s hlavným bratislavským rabínom Baruchom Myersom pripravili výstavu Košer – známy vs. neznámy, ktorú slávnostne otvoria práve dnes v Múzeu židovskej kultúry.
Na výstave Skrytá identita predstavuje Eva Činčalová sériu malieb a kresieb, ktorá otvára „večnú“ tému krásy a ženského (seba)vnímania cez domáce skrášľovacie procedúry a mediálne vzory atraktivity. Podkladmi pre jej diela sa stali selfie rozličných žien v kozmetických maskách a žien, ktoré zakrývaním tváre naznačujú, že sú mimo svojej komfortnej zóny, čo sa vzhľadu týka: „nefoť ma, necítim sa na to!“ Výstava je v bratislavskej galérii súčasného umenia DOT.Contemporary.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni dnes otvára jedinečnú výstavu s názvom Slovenské kroje. Zaujímavé je miesto výstavy: bude na zámku Schloss Hof v rámci Týždňa slovenskej kultúry v Rakúsku.
To je na dnes všetko, príjemný piatok a vydarený víkend vám želá Marcel Hanáček.