Takmer všetci sme mali alebo máme v rodine nejakého Štefana. Mužské meno Štefan patrilo kedysi na Slovensku k najobľúbenejším. No a s kostolmi to bolo podobné: Na Slovensku máme okolo 100 kostolov zasvätených sv. Štefanovi, uhorskému kráľovi. Kostoly svätého Štefana Kráľa môžeme nájsť na západnom Slovensku –napr. v Modre, Piešťanoch, Nitre, Trenčíne, Bernolákove , aj v Nevericiach. V obci, ktorá patrí do okresu Zlaté Moravce. Kostolnými dverami prešla aj Hana Michalčíková.
Sv. Štefanovi, je na Slovensku zasvätených okolo 100 kostolov 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Navštívili sme Kostol zasvätený svätému Štefanovi, uhorskému kráľovi v Nevericiach a od duchovného Lukáša Ložeka sme sa dozvedeli zaujímavé detaily z histórie tohto pôvodne románskeho kostola z 12-teho storočia. Po pesničke si oživíme v pamäti osobnosť Svätého Štefana, uhorského kráľa, ktorému je na Slovensku zasvätená stovka kostolov, ale dozvieme sa tiež , že svätých Štefanov, bolo v kresťanskej histórii viac.
Len pred chvíľou sme navštívili v Nevericiach, v okrese Zlaté Moravce, kostol zasvätený Svätému Štefanovi, uhorskému kráľovi. Na Slovensku máme takto zasvätených kostolov takmer sto. Obľuba svätého Štefana , prvého uhorského kráľa bola medzi ľuďmi veľká. Rovnako sa obľube tešilo aj krstné meno Štefan, ktoré po celé stáročia dávali rodičia svojim synom. Aký bol panovník, ktorý tak veľmi ľudí ovplyvnil aj inšpiroval? Hana Michalčíková sa na neho aj ďalších svätých Štefanov pýtala rímsko-katolíckeho kňaza Lukáša Ložeka.
Sv. Štefanovi, je na Slovensku zasvätených okolo 100 kostolov 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Počuli sme, že Svätý Štefan, prvý uhorský kráľ rozdelil krajinu do desiatich biskupstiev s dvoma arcibiskupstvami. Na Zobore, v Nitre, obnovil jestvujúci benediktínsky kláštor sv. Hypolita. Obdaril ho, rovnako ako aj iné kláštory, majetkami a pozemkami. Jeho najlepšími spolupracovníkmi boli nemeckí, francúzski, talianski i českí benediktíni a z ich radov pochádzali aj prví biskupi. Zakladal tiež školy, vydal zákonník a cirkevným i svetským úradom predpísal ako úradnú reč latinčinu.