Najčastejším slovom, ktoré sme tento rok zadávali do internetových vyhľadávačov je
LOCKDOWN. A presne takto sa volá nová výstava v Piešťanoch – povieme si o nej viac.
Divadlá môžu konečne hrať a niektoré už uviedli aj prvé premiéry po dlhej pauze. My sme
boli v divadle Aréna na Jánošíkovi s podtitulom Príbeh vraha. V Nitre vzniká nové kreatívne
centrum no a zájdeme aj na návštevu k výtvarníčke Veronike Bahnovej. V spoločnosti kultúry a umenia Vás aj dnes víta Marcel Hanáček.
Jánošík je slovenskou legendou, ktorá nám ostala najmä ako dedičstvo štúrovcov.
To je tá romantická postava ľudového hrdinu, ktorý však „de iure“ bol zbojníkom. Divadlo
Aréna uvádza Jánošíka s otázkou Príbeh vraha? – ktorá je podtitulom predstavenia. Táto hra
je súčasťou Občianskeho cyklu divadla Aréna, vznikla na objednávku divadla a predstavuje
Jánošíka na základe autentických dobových materiálov. Ak aj o Jánošíkovi veľa viete,
garantujem vám, že sa dozviete aj niečo nové, lebo hra je faktograficky naozaj podrobná. Hru
režíroval Jakub Nvota a o Jánošíkovi, ako ho predstavuje nová inscenácia som sa rozprával
s riaditeľom divadla Aréna Jurajom Kukurom.
Jánošík – Príbeh vraha? Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Príbeh Jánošíka v divadle Aréna sa odohráva v štylizovanom interiéri kostola, pretože pritihabsburgské povstania boli aj sporom katolíkov a evanjelikov. Jánošíka hrá Richard Autner, ďalšie postavy Ondrej Kovaľ, Juraj Loj, Kamil Mikulčík, Roman Pomajbo, Broňa Kováčiková a Elena Podzámska. Súčasťou predstavenia sú aj pesničky Martina Geišberga, doprevádzané živou kapelou.
Od začiatku decembra v Piešťanoch otvorili vynovený priestor bývalej galérie Fontána v rovnomennom Kultúrnom a spoločenskom centre na okraji mestského parku. Pod novým vedením galerijného oddelenia, ktoré od augusta prevzal výtvarník a dizajnér Martin Sedlák sa začína aj nová etapa výstavných aktivít spadajúcich pod Mestské kultúrne stredisko. Galéria už bude vystupovať pod novým názvom – Piešťanská mestská galéria. Úvodnou výstavou je Lockdawn výnimočného predstaviteľa súčasnej slovenskej maľby Juraja Kollára. Prečo výber padol práve naňho sa Iveta Pospíšilová opýtala Martina Sedláka.
LOCKDAWN – Výstava Juraja Kollára v Piešťanoch Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Juraj Kollár oslávi na budúci rok 40ku. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave i Akadémii výtvarných umení v Prahe. Dlhší čas žil v Paríži, teraz pôsobí a tvorí v Bratislave. Za svoju tvorbu získal viacero ocenení a jeho diela sú zastúpené v slovenských i zahraničných galériách. Aktuálnu výstavu v Piešťanskej mestskej galérii v kultúrnom centre Fontána, v ktorej sa predstavuje dielami z najnovšej tvorby si možno pozrieť do 3. feburára vždy od utorka do soboty od 10tej do 18tej hodiny.
Čo viete o snehových vločkách? Lebo Kata Strofová, ktorú poznáte z knižiek alebo z televízie o nich niečo zistila. O nových príbehoch Katy Strofovej som sa rozprával so Sašou Petrášovou z vydavateľstva Slovart.
Kata Strofová – Tajomstvo snehových vločiek Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Z televízie sú známi napríklad aj Websterovci – aj v tejto pavúčej rodinke máme nejaké novinky – o tých povieme nabudúce.
Umelci, hudobníci, divadelníci, remeselníci ale aj obyvatelia Nitry sa môžu tešiť na nové kultúrno-kreatívne centrum. Vznikne prestavbou chátrajúceho kina Palace v centre mesta a štyroch budov v areáli bývalých kasární pod Zoborom. Magistrát získal na projekt vyše pätnásťmiliónov eur. Spustený by mal byť do troch rokov a jeho cieľom je udržať mladých ľudí a kreatívcov v meste a zároveň oživiť pešiu zónu. Čo všetko projekt ponúkne, zisťovala Jolana Čuláková.
Kultúrno – kreatívne centrum v Nitre Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ešte doplním, že Kultúrno-kreatívne centrum v Nitre by malo byť spustené v roku 2023.
Hry svetla a tieňa, optické klamy alebo všedné veci, na ktoré sa pozerá nevšedným pohľadom. Aj tak možno charakterizovať tvorbu Veroniky Bahnovej. Celý život pôsobia ako psychologička v trnavskom Výskumnom ústave jadrových elektrární. Po skončení aktívnej kariéry sa svojím koníčkom začala oveľa vážnejšie zaoberať.
Jubilantka Veronika Bahnová dnes maľuje, fotografuje, ale i kombinuje fotografiu a maľbu – jednoducho žije rovnako intenzívne a aktívne. Tento rok je pre ňu, napriek obmedzeniam úspešný. Napríklad vystavovala v Západoslovenskom múzeu v Trnave - a dnes si môžeme jej diela pozrieť napríklad aj v online prostredí. S Veronikou Bahnovou sa rozprával Martin Jurčo.
Hry svetla a tieňa – Z tvorby Veroniky Bahnovej Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tvorbu Veroniky Bahnovej si v čase rôznych obmedzení môžete pozrieť aj z pohodlia domova – tak, ako diela mnohých, aj tie jej sú prístupné na internete v online priestore.
Dnes si prečítame niekoľko ukážok z tvorby Janka Kurillu, ktorý o sebe píše:
Bývam na Liptove, v dedine Liptovské Revúce, ale momentálne pracujem v Petržalke ako šofér - pilčík. Píšem od sedemnástich rokov - texty k piesňam, básne , poviedky... Boli uverejňované v rôznych časopisoch, jedna aj v rozhlase. V umeleckej tvorbe som totálny samouk. Z tvorby Janka Kurillu číta Ľudovít Jakubove.
LITERÁRIUM: Janko Kurilla Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Počúvali sme ukážky z tvorby Janka Kurillu, čítal Ľudovít Jakubove.
Napriek tomu, že žijeme v čom žijeme, kultúra aspoň čiastočne žije. Knižky vychádzajú – a dobré – múzeá takisto pripravujú podujatia – dnes popoludní jedno navštívime – práve dnes o desiatej som bol v Múzeu mesta Bratislavy – ako bolo, poviem po 15-tej. Pokračujeme aktuálnymi správami a pohľadom na cesty západného Slovenska.