Zázračný obraz Panny Márie

Zázračný obraz Panny Márie

V piatok sa v Trnave začal  76. ročník Trnavskej novény  - deväťdňového cirkevného sviatku na počesť Trnavskej Panny Márie. Takto sa nazýva milostivý obraz Bohorodičky, ktorý mesto v minulosti zachránil pred viacerými tragédiami a ku ktorému už stáročia prichádzajú pútnici. Obraz je kópiou originálu z Baziliky svätého Alexeja a Bonifáca v Ríme. Podľa tradície ho namaľoval svätý Lukáš evanjelista.  Do slovenského Ríma ho priniesol v roku 1585 František Forgáč, budúci ostrihomský arcibiskup a trnavský kardinál, pri svojom návrate zo štúdií vo Večnom meste. Iveta Pospíšilová sa viac o histórii obrazu dozvedela od hovorcu Trnavskej arcidiecézy v Trnave Dušana Kolenčíka.

Zázračný obraz Panny Márie I. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Panna Mária Trnavská je namaľovaná na dreve vo veľkosti 90x71 centimetrov. Tvár má v závoji, okolo hlavy svätožiaru, ľavú ruku na srdci a pravú pozdvihnutú a obrátenú dlaňou von. Oslava zázrakov, ktoré sa v Trnave v minulosti udiali prostredníctvom tohto milostivého obrazu, trvala pôvodne deň alebo tri dni. Na počte 9 sa ustálila v roku 1944. Ivete Pospíšilovej okolnosti vzniku pútnickej tradície po zázraku v roku 1710 priblížil hovorca Trnavskej arcidiecézy v Trnave Dušan Kolenčík.

212011161448;pospisilova;trnavska novena II Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Zahraničnými hosťami tohtoročnej Trnavskej novény sú Jan Vokál, biskup z Hradca Králové a poľský arcibiskup Józef Henryk Nowacki, niekdajší pápežský nuncius na Slovensku. Až do soboty bude pre veriacich otvorená v čase od 11tej do 16tej Bazilika svätého Mikuláša pre súkromnú modlitbu, samozrejme, za dodržiavania všetkých prijatých opatrení.

Autorka: Iveta Pospíšilová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame