Noc s Andersenom je podujatie, ktoré sledujeme každý rok a dnes bude už 15-ty ročník tohto podujatia. Tak, ako väčšina hromadných podujatí, aj toto bude prevažne v online priestore, ale zasa možno aj pán Andersen by sa potešil, akí sme kreatívni. O podobe Noci s Andersenom 2020 som sa zhováral s predsedníčkou Spolku slovenských knihovníkov a knižníc Helenou Mlejovou. Začali sme tým, čo si najčastejšie požičiavajú deti základných škôl.
Noc s Andersenom – Tento rok Andersen online Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Čítanie vašich detí je teda tento rok v rukách vás, rodičov, či starých rodičov a teda hor sa k internetom a skúste spojiť nové technológie s tradičnou rozprávkou a s čítaním. Je to medzigeneračné, tvorivé, vzdelávacie a určite tým nič nepokazíte.
Prvým väčším zásahom do interiéru Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici od nástupu nového riaditeľa sa stala celková výmena elektroinštalácie a osvetlenia. V záverečnej etape obnovy navštívila inštitúciu Iveta Pospíšilová. Najskôr sa pristavila pri plošine a brigádničke Marcele, ktorej úlohou bolo dôkladne po rokoch vyčistiť všetky lustre.
Záhorská galéria – Obnova galérie v Senici Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tie by mali predstavovať diela Jána Mudrocha a Júliusa Koreszku, ktorí pochádzali z okresu Senica. Galéria by potom mohla fungovať ako väčšina podobných regionálnych inštitúcií, v ktorých návštevníci chodia nielen na aktuálne výstavy, ale aj do stálych expozícií. Do nedele si v Záhorskej galérii v Senici ešte možno pozrieť projekt dvoch kurátorov a troch výtvarníkov súčasného umenia s názvom MY.
Denník Anny Frankovej patrí medzi kultové literárne diela a dievča, ktoré ako dvanásťročné písalo denník v amsterdamskom byte, patrí medzi najznámejšie postavy neslávne známych dejín druhej svetovej vojny. Denní Anny Frankovej vyšiel už veľakrát a v rôznych podobách, napriek tomu jeho komiksová podoba môže niekoho zaraziť. Anna Franková ako komix vychádza aj na Slovensku a o tomto diele a jeho nevšednej formálnej úprave som sa rozprával som Sašou Petrašovou z vydavateľstva Slovart.
Denník Anny Frankovej – Známe dielo ako komiks Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Myslím, že v našom rozhovore zaznelo hneď niekoľko inšpirácií,
Divadelníci hľadajú spôsoby, ako prežiť nasledujúce týždne a mesiace a ponúkajú divákom umenie v rôznych formách. Nové divadlo v Nitre, ktoré hrá predovšetkým pre deti a mládež, sa rozhodlo ponúkať svoje inscenácie „na živo“ aj v októbri a oslovujú školské kolektívy do 40 detí. Pozývajú ich do priestorov Matice slovenskej na sídlisku Klokočina, kde vedia dodržať odstupy a hygienické opatrenia. Jolana Čuláková sa na aktuálnu situáciu spýtala dramaturgičky nitrianskeho Nového divadla Veroniky Gabčíkovej.
Nové divadlo v Nitre – Začiatok sezóny Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Predstavenie Čarodejnice nitrianskeho Nového divadla si v Dome Matice slovenskej budete môcť pozrieť túto nedeľu a na ďalší víkend plánujú divadelníci večerné predstavenie pre dospelých Kocúr v čižmách.
Tí, čo sa s ním stretli, hovorili, že je roznášačom pozitívnej energie. Sám o sebe hovoril, že je večný optimista. Hovoríme o významnom kameramanovi a scenáristovi Mariánovi Minárikovi, ktorý nás opustil vo veku 81 rokov. Narodil sa v Častej a jeho priatelia sa známi sa dnes s ním v tejto jeho rodnej obci aj rozlúčili.
Bol absolventom Školy umeleckého priemyslu v Bratislave. Potom absolvoval štúdium na pražskej FAMU. Už ako študent spolupracoval s pražskou a bratislavskou televíziou ako kameraman. Spolupracoval s významnými režisérmi – spomeňme aspoň niektoré seriály a televízne filmy, na ktorých spolupracoval: Chlap prezývaný Brumteles, Vivat Beňovský, Loius Pasteur, alebo televízna inscenácia A čo ja, miláčik.
Na Mariána Minárika si však teraz – s Martinom Jurčom – zaspomíname ako na lokálpatriota a spisovateľa.
Zomrel Marián Minárik – Bol roznášačom pozitívnej energie Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Spomínali sme na rodáka z Častej, významného filmového a televízneho kameramana Mariána Minárika, ktorý nás navždy opustil vo veku 81 rokov.
Dnes si prečítame z tvorby, ktorú nám poslala Jana Holičová z Myjavy, ktorá píše: Pochádzam z rázovitého kopaničiarskeho mesta Myjava. Vekovo patrím do skupiny strednej generácie. Pracujem v súkromnom sektore - v administratíve v Myjave. Medzi moje záľuby patrí turistika, záhrada, kvety, štúdium cudzích jazykov, hudba - hra na organe, písanie básní. Písanie básní sa u mňa prejavilo a začalo už v teenegerskom veku. Ale až teraz sa láska k písaniu prejavila naplno a táto tvorba je pre mňa úžastným relaxom, psychohygienou a spôsobom, ako osloviť ľudí.
Z tvorby Jany Holičovej prečíta Ľudovít Jakubove.
LITERÁRIUM: Jana Holičová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Počúvali sme ukážky, ktoré nám zo svojej tvorby poslala Jana Holičová z Myjavy.
Na záver ešte dve informácie zo sveta kultúry, obe budú dobré, aby sme nekončili negatívne:
Slovenské národné múzeum – Múzeum Slovenských národných rád (SNM – Múzeum SNR) v Myjave pozýva na ďalší z tematických večerov z cyklu Historické stredy s názvom Večer s Danielom Krmanom, ktorý sa uskutoční v priestoroch múzea dňa 14. októbra 2020 o 17.00. Daniel Krman mladší bol barokovým spisovateľom, evanjelickým farárom a superintendentom (biskupom) evanjelickej cirkvi v čase náboženského napätia. Večer je organizovaný pri príležitosti 280. výročia jeho úmrtia vo väzení Bratislavského hradu.
pre slovenský klasický film je už štvrtý rok po sebe prestížnou udalosťou účasť v programe jedného z najväčších medzinárodných festivalov klasického filmu vo francúzskom meste Lyon. Festival Lumière, ktorý sa tento rok uskutoční v termíne od 10. do 18. októbra 2020, vo svetovej premiére uvedie digitálne reštaurovanú drámu Martina Hollého Noční jazdci (1981). Film bol digitálne reštaurovaný v Slovenskom filmovom ústave a SFÚ pri príležitosti jeho svetovej premiéry vydal aj novy plagát filmu.
To je nadnes všetko, príjemný piatok a vydarený víkend vám želá Marcel Hanáček.