Desiatky rôznych monumentálnych diel v architektúre po celom Slovensku – napríklad vitráž na strope obradnej siene na bratislavskom Slavíne, ale aj mnoho grafík. K tomu jeden román Zomrieť v San Franciscu. To je skutočne len veľmi strohý výpočet diela Dezidera Castiglioneho. Už meno naznačuje, že mal talianske korene. Tento dnes už zabudnutý výtvarník zomrel len nedávno – v roku 2005, no jeho tvorba a korene v rodnom Hlohovci zostali nezmapované. A tak sa na to podujali historici z Vlastivedného múzea v Hlohovci. Nebolo to vôbec jednoduché. Pokračuje Martin Jurčo.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hovoríme o významnej osobnosti významného rodu - o Deziderovi Castiglionem. Narodil sa v Hlohovci, pôsobil napríklad aj na Vysokej škole výtvarných umení, a je autorom desiatok rôznych sklobetónových plastík, navrhol rôzne mozaiky či sklovitráže po celom Slovensku. Keďže dodnes sú súčasťou rôznych budov, stále neboli dostatočne zmapované a neraz zanikli pre zatepľovaní či rekonštrukcii. Jedno z diel sa podarilo zachrániť v rodnom Hlohovci na starej hore v pivničných priestoroch viechy. Sklovitráž Partizánske ohne. Dostupné zaujímavosti z diela a života Dezidera Castiglioneho zmapovali vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci. Pokračuje Martin Jurčo.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tvorba Dezidera Castiglioneho je skutočne rozsiahla a stále nezmapované. Okrem jeho diel v železničných staniciach v Komárne i Piešťanoch spomeňme napríklad sklobetónovú kompozíciu celej steny kultúrneho domu Trikoty Vrbové, vitráž v budove bratislavskej Farmaceutickej fakulty či kompozíciu priemyselnej mozaiky na bratislavskom kúpalisku Delfín.