Naši predkovia pri mnohých dejinných udalostiach neštudovali historické fakty, nečítali zborníky, ale to, čo sa odohralo - si jednoducho rozprávali. Na rozdiel od oficiálnej historiografie sa tak cez povesti uchoval autentický ľudový obraz našich dejín. Profesor Ján Michálek a etnologička Katarína Nádaská sa vybrali „do terénu“ a mapovali veľké a malé dejiny očami našich predkov. Vznikla nevšedná publikácia „V Choči je naisto čosi“. S autorkou spomínanej publikácie sa stretla Janka Bleyová.
Historické rozprávky Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dlhé zimné večery boli ako stvorené na rozprávania príbehov a povestí, ktoré sa po stáročia tradovali v našich dedinkách. No a práve tieto historické rozprávky zmapovali vo svojej publikácii dvaja významní slovenskí etnológovia – prof. Ján Michálek a Katarína Nádaská, s ktorou sa zhovára Janka Bleyová.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
A možno to poznáte aj z vlastnej skúsenosti: hrad, vrch, studnička či potok má pre nás hlbší rozmer, ak sa spája s nejakou povesťou, alebo príbehom, ktorý nám voľakedy dávno rozprávali naši starí rodičia.